Hiljuti kuulutati välja Tallinna Jakob Westholmi gümnaasiumi juurdeehituse arhitektuurivõistluse võitjad. Nii esimese kui teise preemia said meeskonnad, mille eestvedajateks olid TalTechi arhitektuuri ja urbanistika akadeemia õppejõud.

Westholmi gümnaasiumi juurdeehituse võidutöö
Arhitektuuribüroo AB Ansambel võidutöö kavand „Jacob“

Võistluse võitis arhitektuuribüroo AB Ansambel kavandiga „Jacob“, mille autorid on TalTechi õppejõud, lektor Toivo Tammik ning arhitektid Veiko Vahtrik ja Andres Mägi.

Esikohatöö asendiplaani lahendus seob žürii hinnangul väga hästi erinevad hoovid ühtseks tervikuks. Lisaks arhitektuurselt kõrgele tasemele arvestab võidutöö ka rohepöördest tulenevate eesmärkidega. Kavandatav hoone sobitub hästi keskkonda, fassaadid on liigendatud ning loovad eristuse ajaloolise peahoone ning juurdeehituse vahel. Kompaktne lahendus pöörab tähelepanu energiatõhususe saavutamisele ja toimib õpikeskkonnana hästi: vaheldusrikkad ruumid võimaldavad erinevaid viise õppida ja õpetada.

Westholmi gümnaasiumi juurdeehituse võidutöö
Arhitektuuribüroo AB Ansambel võidutöö kavand „Jacob“

Tallinna abilinnapea Madle Lippus ütles, et võidutöö on heaks näiteks, kuidas praeguse koolihoone mahuga ühendatakse tundlikult uus hoone. Hoone ümber tekib sidus ja huvitav ruum, lahendus arvestab ilmakaartega ja loob õuesõppe võimalused ning turvalise koolihoovi. Juurdeehituse fassaadid lähtuvad rohepöörde eesmärkidest, mida täiendavad katusele planeeritud päikesepaneelid."

Teine koht läks ideekavandile „Kewade", mille esitas võistlusele arhitektuuribüroo DAGOpen. Selle töö autorid on TalTechi õppejõud, abiprofessor tenuuris Jaan Kuusemets ja meeskond, kuhu kuulus terve rida meie ülikooli erinevate aastate vilistlasi. Meeskonna moodustasid Anna Solts, Ahto Aasma, Saamuel Rammo, Jaan Kuusemets, Erko Luhaaru, Keiu Tulev ja Allar Esko.

Westholmi gümnaasiumi juurdeehituse II koht
Arhitektuurikonkursi teise koha ideekavand „Kewade"

Žürii esimehe ja Jakob Westholmi Gümnaasiumi direktori Rando Kuustiku sõnul täitis arhitektuurivõistlus oma eesmärki ja ületas ootusi. Võistlus oli žürii hinnangul kõrgetasemeline ja võidutöö selgus pingeliste vaidluste tulemusel. Lähteülesanne ja asukoht oli keeruline, nõudes võistlejalt põhjalikku tööd ja süvenemist kooli spetsiifikasse.

Jakob Westholmi Gümnaasiumi praegune hoone Kevade tänaval valmis 1940. aastal ja oli toona Baltimaade moodsaim koolimaja. Ent praeguseks on koolimaja lootusetult kitsaks jäänud, mistõttu algklassid on juba 17 aastat õppinud Luise tänaval ajutistes tingimustes. Juurdeehitus lahendaks algklasside ruumipuuduse, loodusteaduse-tehnoloogia, teatri-muusika-filmi klasside ning õpetajate ruumide vajadused ja annaks koolile seni puuduva spordihoone.

Arhitektuurivõistluse algatas Tallinna Linnavaraamet koostöös Tallinna Strateegiakeskuse ja Eesti Arhitektide Liiduga mullu septembri lõpul. Ideekonkursi preemiafond oli kokku 41 000 eurot ja võistlusele esitati tähtajaks 11 kavandit.

Arhitektuurivõistluse žüriisse kuulusid Jakob Westholmi Gümnaasiumi direktor Rando Kuustik, Tallinna Linnaplaneerimise Ameti juhataja asetäitja Oliver Alver, Tallinna ruumiloome kompetentsikeskuse arhitekt-linnaplaneerija Kevin Villem, Tallinna Linnavaraameti ehitus- ja hankeosakonna juhataja Veljo Lobjakas ning Eesti Arhitektide Liidu esindajad Katrin Koov ja Kaur Talpsep. Lisaks kaasati hindamisele linnavalitsuse ametnikke ja eksperte.