Tallinna Tehnikaülikool

Eesti seitsmeliikmeline meeskond tõi sel aastal rahvusvaheliselt võistluselt koju lausa 16 medalit, mille hulgas nii individuaalne kui ka meeskondlikud kullad. Virtuaalsel maateaduste olümpiaadil osales 185 õpilast 34 riigist.

MT olümpiaad 2021

Tallinna Tehnikaülikooli geoloogia instituudi professori ja Eesti maateaduste olümpiaadi žürii esimehe Alvar Soesoo sõnul on ka varasemal kahel aastal kõik Eestit esindanud õpilased toonud koju medaleid, ent siis vaid hõbedat ja pronksi. “Võime kindlalt väita, et meie noored näitasid rahvusvahelisel maateaduste olümpiaadil maailma tipptaset ja meie õpilased on oma maateaduste alaste teadmisetega maailma tipus. Kõik Eesti võistlejad saavutasid andmekaeve (Data Mining Test) väga silmapaistvaid tulemusi ja jõudsid esikolmikusse. Gustav Adolfi Gümnaasiumi õpilase Anna Milena Linderi tulemus klassifitseerus kategooriasse “suurepärane”, mis tähendab, et Eestil on nüüd rahvusvaheliselt maateaduste olümpiaadilt ka kuldmedal,” selgitas Soesoo.

Olümpiaadil toimus lisaks individuaalsetele mõõduvõttudele ka mitmeid meeskondlikke võistlusi, kus Eesti esindajatel läks samuti üle ootuste edukalt. Üks olulisemaid meeskondlikke võistlusi oli sel aastal rahvustiimi väliuuring National Team Field Investigation. “Õpilastel tuli ülesande sooritamiseks kasutada moodsaid uurimisvahendeid, analüüsida saadud andmestikku ning koostada esitlus. Eesti meeskond uuris mõne päeva jooksul Pakri poolsaarel graptoliitargilliidi lagunemisega seonduvaid looduslikke protsesse. Uuringuteema ja esitlus olid sedavõrd edukad, et Eesti meeskond paigutus kategoorias „suurepärane“ lausa esimeseks ning sai hindajatelt rohkesti kiidusõnu,” rääkis Soesoo ning täiendas, et ka teistes meeskondlikes võistluses saatis meie õpilasi edu.

Rahvusvaheline maateaduste olümpiaad toimus virtuaalselt 25.-30. augustil. Eestit esindasid Gustav Adolfi Gümnaasiumi õpilane Anna Milena Linder (4 medalit), Mihkel Jakobson (2 medalit) ja Gregor Ludvig Kikas (1 medal) Tallinna Reaalkoolist, Ats Marek Tender (2 medalit) ja Marten Mathias Jaani (1 medal) Saue Gümnaasiumist, Mikk Rooden (3 medalit) Miina Härma Gümnaasiumist ning Geteli Hanni (3 medalit) Põlva Gümnaasiumist.

Varasemalt tavaks olnud medalite jaotamise asemel rühmitati sel aastal osavõtjate tulemused kolme põhikategooriasse: suurepärane (mis võrdsustub kuldmedaliga), väga hea (hõbe) ja hea (pronks), ülejäänud võistlejaid punktide alusel ei järjestatud.

Eesti võistlejate juhendajad olid TalTechi geoloogia instituudi professor Alvar Soesoo ja Sigrid Hade MTÜ Gaia Naturast. Väliuuringutel olid suureks abiks Siim Nirgi Eesti Geoloogiateenistusest ja Siim Pajusaar TalTechi geoloogia instituudist. Eesti meeskonna ettevalmistust koordineeris TalTechi geoloogia instituut ning sponsoritena toetasid Tartu Ülikooli geoloogia osakond ning Eesti Geoloogiateenistus.

Eesti maateaduste olümpiaadi korraldavad Tallinna Tehnikaülikooli olümpiaadikool ja geoloogia instituut. TalTechi geoloogia instituut kuulub Tallinna Tehnikaülikooli loodusteaduskonda, ühendab loodusteadused ja inseneriõppe ning koolitab mäetööstuse spetsialiste. Samuti uurivad instituudi teadlased, milliseid toormeid Eesti tulevikus vajab ning millised on parimad tehnoloogiad nende kaevandamiseks.

FOTOD väliuuringu ülesande soorituselt.

Lisainfo:
TalTechi geoloogia instituut
+372 5121131
geo@taltech.ee

Laeb infot...