Tallinna Tehnikaülikool

Eesti elektroonikatööstuse tootmismahud kasvavad, kuid tööstusesse ei tule ettevõtete juhtide sõnul piisavalt noori peale. Kuigi Eestis luuakse tipptehnoloogia abil maailmatasemel tooteid ja teenuseid, kujutavad noored elektroonikatööstust endiselt lihtsa liinitööna. Elektroonikatööstuse esindajad räägivad, millised võimalused ootavad neid noori, kes seovad enda tuleviku riistvara arenduse ja elektroonikatööstusega.

Autonoomsed sõidukid vajavad nutikaid arendajaid

Harjumaal tegutsev Stoneridge Electronics arendab ja toodab elektroonikakomponente, süsteeme ja mooduleid maailma suurimate autotootjate jaoks - Ford, VolksWagen, General Motors, Daimler, MAN, Scania ja Volvo. Stoneridge Electronicsi meeskonnajuhi Marju Ferenetsi sõnul on ettevõttes suur nõudlus kogenud riistvaralähedase tarkvara arendajate osas. “Autotööstuses on üha enam teemaks autonoomsed sõidukid, mistõttu kasvab autotööstuses vajadus riistvara arendajate ja programmeerijate järgi. Autonoomsed sõidukid vajavad võimalikult sujuvalt töötavat andmesidet ja juhile pakutavat otsustustuge sõidu ajal,” rääkis Ferenets.

Ferenetsi sõnul peavad autotööstuse jaoks tehtavad tooted pidama vastu eri ilmastikuoludele, olema vibratsioonikindlad, ei tohi ise olla elektromagnetiliselt segajad ega lasta end mõjutada välistest segajatest. “Testime tooteid võimalikult varases eluea faasis ja testimine muutub simulatsioonitehnikate abil veelgi varasemaks. Selleks on meil lisaks tarkvaratööriistadele vaja ka spetsialiste, kes selliste ülesannetega hakkama saaksid,” selgitas Ferenets.

Picture taken at Stoneridge Electronics.

Elektroonikaseadmete väljatöötamine aitab ökoloogilist jalajälge vähendada

Riistvara arendajate puudust kinnitab ka Tallinnas tegutseva Artec Designi arendusjuht Markus Kasak. “Kõige rohkem tunneme puudust inseneridest, keda huvitab riistvaralähedane tarkvaraarendus ning elektroonikadisain. Otsime töötajaid, kelle oskused hõlmaksid nii riist- kui tarkvaraarendust ning kes aitaksid klientidel jõuda ideest tooteni,” rääkis Kasak.

Kasaki sõnul kasvab vajadus riist- ja tarkvaraarenduse järele igal aastal. “Elektroonika muutub üha targemaks ning nutikust leiab väga erinevatest toodetest. Tööstus vajab riistvara arendajaid ja programmeerijaid, kes arendaksid energiatõhusaid ja töökindlaid süsteeme, töötaksid välja meditsiinitehnikat ja mõõteseadmeid ning optimeeriksid riist- ja tarkvara,” rääkis Kasak ning lisas, et üha enam pööratakse tähelepanu keskkonnasäästlikule arengule. “Ka elektroonikaseadmete väljatöötamisel on võimalik ökoloogilist jalajälge vähendada, luues säästlikke seadmeid, mis vajavad vähe energiat. Tarkvara optimeerimine hoiab kokku arvutusressurssi ja võimaldab kasutada väiksema energiatarbe ja arvutusvõimsusega mikroprotsessoreid.”

Picture of a Artec Design's work.

Eesti elektroonikatööstuse tuleviku tagab ettevõtjate ja ülikooli koostöö 

Stoneridge Electronics ja Artec Design teevad koostööd Tallinna Tehnikaülikooli Thomas Johann Seebecki elektroonikainstituudiga, et tagada elektroonikatööstusele vajalik järelkasv. Ettevõtted pakuvad ülikoolile teemasid projektiaineteks ja nõustavad õppeprogrammi kokkupanekul. TalTechi programmijuhi Andres Eegi sõnul on TalTechi riistvara arenduse ja programmeerimise eriala unikaalne, sest seob teadmised riistvarast ja tarkvaraarendusest. “Arendame õppekava koostöös ettevõtjatega, et see vastaks sektori ootustele ning loodame ühiselt tagada selle, et Eesti elektroonikatööstus oleks ka tulevikus oluline osa Eesti majandusest.”

TalTechi riistvara ja programmeerimise erialale on võimalik kandideerida kasvõi kohe ja saada haridus ja oskused, mis võimaldavad tulevikus luua nutikaid lahendusi nii Eestis kui mujal maailmas.

Stoneridge Electronics AS kuulub New Yorgi börsil noteeritud Ameerika päritolu Stoneridge Inc. kontserni, mis on asutatud 1965. aastal. Korporatsiooni üksused paiknevad Põhja-ja Lõuna-Ameerikas, Euroopas ja Aasias. Ettevõtte arendab ja toodab autotööstusele elektroonikakomponentide, süsteeme ja mooduleid. Stoneridge Electronics AS annab tööd enam kui 300 inimesele.

Artec Design on 1998. aastal asutatud tootearendusettevõte, mille tegevus hõlmab traadita tehnoloogiaid, andmeturvet, võrguliideseid ja erinevaid protsessori riistvaraplatvorme. 75% Arteci meeskonnast koosneb professionaalsetest elektroonika- ja tarkvarainseneridest. Artec Design ekspordib 70% seadmetest ja teenustest klientidele Euroopas, Aasias ja Põhja-Ameerikas. Ettevõtte tooteid kasutatakse valitsuse-, äri-, haridus-, jae-, logistika-, arhiveerimis-, tervishoiu-, lao- ja organisatsioonides.

Laeb infot...