Õppimine ja tudengielu elamine akadeemilise kraadi omandamisel on eriline aeg iga tarkust täis elu hindava inimese jaoks. Diplomi saamine Tallinna Tehnikaülikoolist, olgu see bakalaureus, magister või doktor, on eriline hetk.

Ergo Metsla

See on hetk, millal masinaehituse, majanduse, toiduainete tehnoloogia või muu eriala üliõpilased on ühtäkki kõik koos ja eraldi, vabad, kuid samas seotud – nad on kõik ühtemoodi TPI või TTÜ või täna juba TalTechi vilistased. See on auväärne seltskond: üle poolsaja tuhande tegusa alma mater’i kasvandiku, kes täna annavad tooni mitte ainult Eesti majanduses, vaid ka laias maailmas.

Meie alma mater – TPI, TTÜ, TalTech – ühendab meid mente et manu filosoofia kaudu igal juhul kunagi siis ja kunagi seal – mõtetes ja mälestustes. Ja seda enamjaolt vilistlaste kokkutulekutel või juhuslikel kohtumistel kursusekaaslastega. Aga kuidas on täna ja siin, homme ja seal? Kas me küsime üksteiselt peale selle, et kuidas sul läheb, ka seda, kuidas ülikoolil läheb? Kas see läheb meile korda? Kas meile on oluline, et ülikool ka tulevikus Nõmme mändide all soliidselt ja kvaliteetselt maailmatasemel haridust annab?

Tugev ja kestev ülikool ei ole mitte ainult laboratooriumid, seminariruumid, auditooriumid, professorid, õppejõud – tugev ja kestev ülikool on tuhanded vilistlased, kellel on mõju ja sõnajõud ühiskonnas. Ja see on alma mater’i teene. Hinnake seda, ärge jääge võõraks – andke tagasi, hoidke teda!

Meie vilistlasliikumine areneb ja võimendub koos ülikooliga. Koostöös ülikooliga tegutseva TTÜ Vilistlaskogu üheks eesmärgiks paljude hulgas on vilistlaste kaasamine ja tagasitoomine ülikooli juurde. Olgu see siis teise või järgmise kraadi omandamiseks, täiendõppeks, traditsiooniliseks golfi- või tenniseturniiriks, ühiseks teatriskäiguks või aastalõpuballiks.

Küsimusele, kuidas alma mater’il läheb, saab täna kõige kiirema vastuse ülikooli vilistlas­liikumise uudiskirjast. Kõigile vastsetele lõpetajatele soovitan esimese asjana pärast diplomi saamist, veel lõpuaktusel saalis istudes, võtta mobiiltelefon ja teha oma esimene heategu vilistlasena: liituda uudiskirjaga. Uskuge mind, see heategu saab tasutud mitmekordselt.

Ergo Metsla on TalTechi Vilistlaskogu juhatuse liige