Tallinna Tehnikaülikool

Jaanuari keskpaigas kohtusid Ida-Viru keskhaigla ning Tallinna Tehnikaülikooli Infotehnoloogia teaduskonna ja Virumaa kolledži esindajad, et panna paika ühised arendustegevused.

VK_haigla
Ida-Viru Keskhaigla ja Tallinna Tehnikaülikooli kohtumisel arutati koostöövõimalusi ja tegevusi, mida tuleb hakata koos arendama. Autor: Mihhail Tammearu (Ida-Viru Keskhaigla)

Ida-Viru keskhaigla tegevjuht Tarmo Tohveri sõnul on Ida-Viru Keskhaiglale väga tähtsal kohal töötajate arendamine ja nende osalemine teadusprojektides. „Ladus koostöö ülikoolidega loob selleks parimad võimalused,“ lisas Tohver.

Keskhaiglale on innovaatiliste lahenduste ellu viimisel oluline roll töötajate väljaõppel. „Uute tehnoloogiate õigeks kasutamiseks peavad töötajad saama süsteemseid koolitusi, mis parendavad nende pädevust. Lisaks personali kompetentsi tõstmisele aitavad koolitused välja selgitada uute lahenduste puudused ja anda arendajatele suunda lahenduste täiustamiseks,“ lausus koolitusspetsialist Julia Loko.

Neuroloogia vanemarst doktor Katrin Põld tutvustas unemeditsiinivaldkonda ja mainis ära selle valdkonna väljakutsed ja võimalikud arendussuunad: telemeditsiini lahendused unehäirete diagnostikaks – kaugvastuvõtud, telemonitooring, digitaalsed tervisepäevikud. „Loodan viljakale teadusalasele koostööle unemeditsiini teemadel, mille käigus saaksime läbi viia TalTechiga ühiseid teadusuuringuid,“ märkis doktor Põld.

Tehnikaülikooli ja keskhaigla koostöö üheks märkimisväärseks arenduseks on röntgeni aparaadi detaili, kollimaatori, väljatöötamine.  Virumaa kolledži direktor Mare Roosileht märkis, et kolledži siht on pakkuda üliõpilastele õppeprotsessi käigus praktilisi, organisatsiooni või ettevõttega seotud ülesandeid. „See võimaldab valmistada ette konkurentsivõimelisi spetsialiste tööjõuturule ning samal ajal lahendada koostööpartnerite väljakutseid. Kevadel planeerivad kolledži töötajad minna nädalaks ajaks praktiseerima keskhaiglasse, mille käigus selguvad uued vastastikku kasulikud meeskonnatöö, praktika ja lõputööde teemad. Senine koostöö Ida-Viru Keskhaiglaga on olnud põnev ja silmiavardav ning muutub veelgi tõhusamaks,“ nentis Roosileht.

Kohtumisel tegi ülemarst doktor Toomas Kariis ülevaate keskhaigla hetkeseisust, senisest koostööst Virumaa kolledžiga ja probleemvaldkondadest, kus on võimalik kaasata tehnikaülikooli spetsialiste.  Ülikooli esindajatele tutvustatid laboriteenistuse, patoloogiateenistuse, bronhoskoopiakabineti, angiograafiakabineti ja endoskoopiaosakonna tööd.

TalTech ja Ida-Viru keskhaigla allkirjastasid eelmise aasta lõpus koostöölepingu, mis aitab kasutusele võtta uudseid tervisetehnoloogiaid ning koos värskete teadustulemustega tõstab piirkonna elanike tervise- ja töövõimet. Põhilised arendusvaldkonnad saavad olema seotud patsiendi füüsilise keskkonna, uneuuringute ja õppetegevustega, sh magistrikraadiõppe laiendamine Ida-Virumaal ja doktoriõppe võimaldamine töötavatele tudengitele.

Tehnikaülikoolist võtsid kohtumisest osa IT teaduskonna dekaan Gert Jervan, tervisetehnoloogiate instituudi direktor Jana Holmar, IT teaduskonna prodekaan ja tervisetehnoloogiate instituudi professor Maie Bachmann, tervisetehnoloogiate instituudi professor Ivo Fridolin, vanemteadur Alar Kuusik, tervisetehnoloogiate instituudi projektijuht Jelena Fomina, Virumaa kolledži direktor Mare Roosileht ja kolledži Virumaa digi- ja rohetehnoloogiate innovatsioonikeskuse juhataja Heiko Põdersalu. Skype’i vahendusel osalesid koosolekul tervisetehnoloogiate instituudi professor Sergei Nazarenko, professor Margus Viigimaa ja PhD Moonika Viigimäe.

Lisainfo: Mihhail Tammearu, SA Ida-Viru Keskhaigla kommunikatsioonijuht, tel 53015813

Laeb infot...