Tallinna Tehnikaülikool

TalTechis Laevamehaanika erialal õppiv Indrek Kajupank ennustab, et ehkki tehnoloogia areng teeb laevamehaaniku tööd lihtsamaks, ei jõua me niipea selleni, et robotid ja arvutid laevad täielikult üle võtaks.

Indrek Kajupank

Mis Sind selle eriala juures kõige rohkem köitis?

Laevamehaanika eriala juures köidab mind selle tehnilisus. Teades, kui suured ja võimsad saavad laevad olla, on põnev mõelda, et laev on justkui linnak, mis sõidab mööda merd ringi, olles tehnilises osas mehaaniku hoole all. Töötavad süsteemid tagavad laeva toimimise ning ainult nii saab seda laeva juhtida ja sellega tööd teha. Just see teebki selle eriala väga põnevaks. Mehaanik on kõige tähtsam mees laevas.

Millised on valdkonna tulevikusuunad?

Tulevikus saab mehaanika eriala kindlasti minna veelgi huvitavamaks ja mõnel määral kindlasti tehnilise hoolduse poolest lihtsamaks. Kindlasti ei ole laevamehaanikud seetõttu vähem nõutud, sest inimkond ei ole veel nii kaugel, et usaldada roboteid ja arvuteid sellises ohutust vajavas töös.

Kuidas laevamehaanikud saavad panustada keskkonnasäästmisse?

Keskkonna säästmine on oluline. Olles otseselt seotud suurte diiselmootoritega, tuleb tahes tahtmata tegeleda ohtlike ainetega. Keskkond meie ümber ei ole ainult meie koduaed, mida korras hoida, vaid kogu planeet. Tänapäeval on normaalsus selle valdkonnaga tegelemine ja on kogu laevapere mure anda ka oma heatahtlik panus.

Lahedaim asi, mis on tööl juhtunud?

Senimaani on loengutes saanud ka nalja. Hilinemine on teada tuntud mure, aga Mereakadeemias on see eriline tähelepanek toredate õppejõudude jaoks. Ikka ja jälle saavad tudengid hilinemise pärast noomida ja küsimuse peale, kas kavatsed laevale samamoodi hilineda, kohtab alati lõbusaid nägusid.

Kas sind huvitab tehnika ja meremehe elukutse? Sooviksid põhjalikult mõista, kuidas töötavad suured masinad, keerulised süsteemid ja seadmed? Kui ootad vaheldusrikkust, head palka ja maailma merede müstikat, siis laevamehaanika on just sinu jaoks. Tutvu õppekavaga: taltech.ee/laevamehaanika

Laeb infot...