Tallinna Tehnikaülikool

Tööstustehnika ja juhtimise eriala vilistlane Indrek Saarma on StoraEnso Baltikumis ja Venemaal asuvate kuue tehase tehnikameeskondi ühendav tehnikadirektor. Vaba aega veedab mees enamasti perega, kus kasvab kaks tüdrukutirtsu, ning kui omi mõtteid tahab mõlgutada, siis naudib mootorrattasõitu.

Indrek Saarma

Millist kasu inimesed tööstustehnika spetsidelt saavad?

Tuginedes isiklikule kogemusele võin öelda, et selle ala spetsialistid on abiks nii igapäevaste tööstuse ja tootmise protsesside juhtimisel kui ka keerukate protsesside lihtsustamisel ning optimeerimisel. Paljudes ettevõtetes on aastate jooksul sisseharjunud tegevused muutunud iseenesestmõistetavateks ning kiputakse töötama ilma küsimata „kuidas saaks lihtsamini?“.

Kuidas digirevolutsioon tööstustehnika valdkonda muudab?

Nii tööstustehnika globaalne areng kui ka konkurentsis püsimine sõltub iga päevaga aina rohkem infotehnoloogilistest lahendustest, mis tagavad vajaliku informatsiooni kogumise ja töötlemise kiiruse ja detailsuse. Energiamahukad protsessid muutuvad üha tõhusamaks ja juhitavaks kas või mobiililt. Ühiskond väärtustab ning püüdleb üha rohkem sõltumatuse, paindlikkuse ja mugavuse poole, mida võimaldavad tänapäevased digilahendused.

Loogilist mõtlemist ja tehnilist taipu läheb siin kindlasti tarvis, aga kui suur osa sel erialal on loovusel ja kui suur rutiinsetel tegevustel?

Mulle meeldisid väga just sellised ained, kus sai loovusele rohkem vabadust anda, sest kõik suurepärased ideed saavad alguse just julgest ja loovast „kastist välja mõtlemisest“. Tööstustehnika ja juhtimise programmis sisuliselt rutiinseid tegevusi täheldada ei olnud võimalik (ilmselt sõltub inimesest) ning pigem meenutas see rallisõitu, kus kiirendamine ja pidurdamine käisid käsikäes. Võimalikku tuupimise rutiini aitas kindlasti peletada ka vägev meeskond, mis justkui iseenesest juba esimese kursuse alguses moodustus. Kutsusime seda „M-Klubiks“

Miks selle valdkonna lõpetajaid vaja on?

Valdkonnad, kuhu tööstustehnika ja juhtimise õppekava edukalt läbinud spetsialist EI sobiks, on väga limiteeritud. Olgu siis tegemist projekteerimise, tootmise, töötleva tööstuse, teenindus- või konsultatsiooniettevõttega, tööstustehnika ja juhtimise programmi läbinud spetsialist on võimeline vastu võtma ja lahendama väga erineva keerukusega väljakutseid.

Kui töötad tööstusettevõttes ning vajad täiendavaid teadmisi tehnoloogiast ja juhtimisest, siis tööstustehnika ja –juhtimise õppekava on eeskätt Sinule. Õppekava on interdistsiplinaarne, mis ühendab majandus-, sotsiaal- ja tehnikavaldkonda ning on suunatud tööstusettevõtete tulevastele tootmisjuhtidele ja tippjuhtidele.

Laeb infot...