Tallinna Tehnikaülikool

Ülikooli teadlaste, tudengite ja Auve Techi loodud iseAuto liigub poolekilomeetrisel marsruudil Akadeemia tee 5 ning IT Kolledži vahel esmaspäevast neljapäevani kell 12–13. Sõitma on oodatud kõik huvilised. Regulaarliini avamisega tähistati Euroopa tippülikoolide konsortsiumi EuroTeQi algust.

Iseauti regulaarliini avamine TalTechis

Robootikateadlase ja iseAuto projektijuhi Raivo Selli kinnitusel on regulaarsõitude käivitamise peamine eesmärk teadustöö ja iseAuto arendus, mida saab aga edukalt ühildada ka reisijateveo ja teadustulemuste populariseerimisega.

Arendustöö siiski jätkub katsete ja eksperimentidega. Näiteks uuritakse, kuidas toimub tulevikus koostöö nutikate liiklusmärkide ja valgusfooridega, kuidas toimib turvaline kaugjuhtimine kasutades 5G tehnoloogiat ja koostöö teiste sõidukitega, näiteks e-tõuksidega. Teadlaste eesmärgiks on asendada praegu iseAutoga kaasa sõitev turvaoperaator teleopereerimisega üle 5G võrgu.

„Iseautode ohutuses on tulevikus järjest olulisem küberturvalisus – vaja on kaitsta sõidukit ja selle reisijaid näiteks kuritegelike ülevõtmiskatsete ja teiste häkkimisviiside eest. Selleks käivitus äsja suuremahuline Horisondi projekt CityScape, kus pööratakse tähelepanu just küberturvalisusele tuleviku ühistranspordis, projekti olulised partnerid on Itaalia Kaspersky ja Airbus, Eestist Tallinna linn ning Riigi Infosüsteemi Amet,“ ütles Raivo Sell tulevikku vaadates.

Regulaarliini algusega tähistati Euroopa tipptehnikaülikoolide konsortsiumi EuroTeQi algust – partnerid Euroopa erinevate tehnikaülikoolide linnakutes saavad virtuaalreaalsuse prillidega teha kaasa sõidu TalTechi iseAutoga. Sama saavad teha kõik huvilised kodust lahkumata. Juhised virtuaalsõidul osalemiseks: iseauto.taltech.ee/piloot.

Tallinna Tehnikaülikooli õppeprorektori Hendrik Volli sõnul saavad ülikooli tudengid EuroTeQi superülikoolis õppima paljuski projektiõppes: „See on võrreldav iseAuto sünniga – lennukast ideest sai erinevate erialade üliõpilaste ja teadlaste koostöös sel nädalal regulaarliini alustav autonoomne sõiduk. EuroTeQis saavad tehnikaülikooli tudengid tulevikus võtta näiteks Müncheni tehnikaülikoolist neid aineid, mida õpetatakse tulevastele autotööstusinseneridele, ning saksa tudengid saavad valida TalTechi IT-ainetest endale sobivaimad. Seda ka e-õppes.“

Iseauto marsruut TalTechi linnakus

Laeb infot...