Tallinna Tehnikaülikool

Pealinnast pärit doktorant Jürgen Soom töötab sardtehisintellekti laboris (Embedded AI Research Lab) nooremteadurina „kuna tehti väga hea pakkumine, millest ei saanud loobuda“. Jürgen õppis TalTechis arvutisüsteemide erialal ja jätkas sama erialaga magistris, praegu tegeleb ta doktoriõpingute kõrvalt ka ettevõtlusega ning hetkel on pooleli patendi taotlemine.

Pealinnast pärit doktorant Jürgen Soom töötab Embedded AI Research Labis nooremteadurina

Kus ja kellena arvutisüsteemide eriala lõpetajad töötavad?

Tööpõld on äärmiselt lai. Minu grupivennad on leidnud endale väljakutseid veebiarendajatena, sardsüsteemide programmeerijatena või riistvara disaineritena ja paljud neist töötavad üle maailma tuntud ettevõtetes nagu Milrem, Cleveron, Skeleton, Auvetech, CoModule, Planyard, Ernst & Young, või on asutanud oma ettevõtte. Arvutisüsteemides ei õpetata ainult kindlaid oskusi ega teadmisi, vaid seda, kuidas mõelda ja areneda.

Millise põletava probleemi tahaksid arvutisüsteemide ja automaatika abil lahendada?

Esimene asi, mis pähe tuleb, on ohutuse parandamine, eriti tootmises. Statistika järgi toimub enamus õnnetusi inimliku eksituse tõttu. Kuidas vältida inimliku vea tõttu tekkivaid ohtlikke olukordi ning kuidas aidata abivajajat võimalikult kiiresti ja lihtsalt – need on tähtsad teemad. Õnneks on hakatud sellele rohkem tähelepanu pöörama, aga puudujääke veel jagub. Valdkondi, mida saaks teha tunduvalt ohutumaks, on tohutu hulk.

Mis on suurim oht, mis inimesi arvutisüsteemide valdkonnas varitseb?

Kaks kõige suuremat ohtu on enesedistsipliini ja teadmistejanu puudumine. IT valdkonnas tegutsev inimene peaks kogu aeg tegelema enda täiendamisega ja uute teadmiste omandamisega. Oskus või info, mis kehtis kaks aastat tagasi, ei pruugi enam midagi väärt olla.

Lahedaim asi, mis on tööl juhtunud?

Osaleda testides ja eksperimentides, millest paljud võivad ainult und näha. Näiteks hiljuti käidi Muhumaal andureid testimas, mille käigus loobiti neid lennukist alla. Muidugi saab tegeleda ka põnevate projektidega, millest keegi väljaspool midagi ei tea, nagu näiteks Tallink Megastari Tark Autotekk või PERHi nutikas lift.

Kui programmeerimisest jääb Sulle väheks ja tunned, et tahad IT valdkonnas palju rohkem ära teha, siis arvutisüsteemide magistriõppekava on parim valik just Sulle! taltech.ee/arvutisusteemid

Mõtle suurelt ja astu tulevikku juba täna! TalTechi IT-teaduskonnas saad õppida kõiki IT valdkondi tipptasemel: teejuht.taltech.ee/it-teaduskond

Laeb infot...