Tallinna Tehnikaülikool

14. juunil 2022 selgusid viiendat korda Ülemiste City asutaja Ülo Pärnitsa stipendiumi uued laureaadid. Kaks laureaati on Tallinna Tehnikaülikooli magistrandid.

„Me anname Ülo Pärnitsa stipendiumi kaudu võimaluse meie tuleviku talentidele reaalselt panustada Ülemiste City ning laiemalt Eesti arengusse, võimaldades neil koos töötamist parimate ekspertidega ja rahvusvaheliste tippettevõtetega,“ selgitas ASi Mainor juhatuse esimees Kadi Pärnits. „Ülo Pärnits oli hariduse- ja teaduseusku ning sellised juhid ja eestvedajad on jätkuvalt oma tegudega eeskujuks. Stipendiumifond aitab ellu viia unistusi, et Eesti oleks tarkade töökohtade osas maailma tipus.” 

Kadi Pärnitsa sõnul on stipendiumi saanud üliõpilased mõjutanud Ülemiste City viimase viie aasta jooksul tuntavalt – seda alates Eesti värava loomisest tuleviku lennu- ja rongireisijatele kuni panuseni ärihoonete sisekliima parendamiseks ning ruumi kujundamiseks ja samuti õppimist toetavate lahendusteni.  

14. juunil Ülo Pärnitsa stipendiumikomisjonile esitletud viiest üliõpilastööst kaks olid TalTechi magistrantide omad: 

  • Birgit Vider – TalTech, magistritöö "Töötajate produktiivsust ja heaolu toetav paindlik tööruum". 

  • Jelena Kazak – TalTech, magistritöö "Tuulte analüüs ja selle rakendamine linnaplaneerimises kasutajasõbraliku avaliku ruumi loomiseks Ülemiste City’s“.  

Komisjon otsutas anda Jelena Kazakule 2000 eurose stipendiumi ja Birgit Viderile  1500 eurose stipendiumi.

Ülo Pärnitsa stipendiaatide teadustööde seas on seni osutunud silmapaistvamateks näiteks järgmised tööd:  

  • „Euroopa väljak – Euroopa värav Eestisse” - TalTechi arhitektuuri eriala lõpetanud Lisanna Remmelkoore magistritöö, millega loodi Tallinna lennujaama ja RailBalticu peahoone ning Ülemiste City ja Ülemiste kaubanduskeskuse vahelisele alale „Euroopa väljaku“ struktuurplaan. Lisanna Remmelkoor lähtus töös nii Tallinna Lennujaama laienemisplaanidest kui ka Rail Balticu ja Soome-Eesti tunneli peatsest rajamisest ettenähtud piirkonda. Kaks suurt ühisterminali oleksid seotud Tallinna Lennujaamaga – Euroopa Värav oleks Eesti külastajatele sobiv sissepääs Tallinnasse ja Eestisse. See töö on saanud aluseks edasistel planeerimistegevustel, et antud ala unistustest tegelikkuseni jõuaks.  Pärast TalTechi lõpetamist asus Remmelkoor tööle 3+1 arhitektuuribüroosse ja tegeleb seal osaliselt edasi Ülemiste City arendusprojektidega. 

  • “Tuule analüüs ning linnaelementide disain jalakäijate mugavuse parandamiseks Ülemiste linnakus“ - TalTechi arhitektuuri eriala tänavu lõpetanud Jelena Kazak on varasemalt saanud Ülo Pärnitsa stipendiumi kahel korral. Oma teadustöös uuris Jelena Kazak tuulekoridore Ülemiste City neljas piirkonnas, pakkudes linnaku arendajatele välja ettepanekud linnaelementide disainiks, et jalakäijad ja kergliiklejad end igal aastaajal mugavat tunneksid. Jelena Kazak on esitanud oma magistritöö ka rahvusvahelisele konkursile eCAADe 2022 konverentsil, mis toimub septembrikuus Belgias. 

Kadi Pärnits tõdes, et üliõpilaste huvi sellise äärmiselt praktilist väljundit pakkuva stipendiumi vastu on ajas kasvanud ning partnerkoole on juurde tulnud. “Loodame, et järgmine aasta lisandub neid ka väljaspool Eestit, mis teeb Ülemiste City arendustiimile ainut heameelt,” lisas ta.   

Ülemiste City looja Ülo Pärnitsa stipendiumi eesmärk on elukestva ja praktilise õppe edendamine ning Ülemiste City kui tuleviku linna arendamisega seonduvate uurimistööde toetamine.  

Laeb infot...