Pärnust pärit Karl on väiksest peale tehnikast huvitunud. Põhikooli lõpus avastas ta enda jaoks programmeerimise, gümnaasiumi lõpuks ei olnud lihtsalt progemine enam piisavalt huvitav ja ta otsustas minna ülikooli õppima küberturbe tehnoloogiaid.

Karl from cyber security

Kas julged isesõitvate autodega sõita või arvestad võimalusega, et keegi võtab juhtimise üle?

Ikka julgen. Võimalus, et isesõitev auto üle võetakse, on täpselt samasugune nagu juba igapäevaselt liikluses osalevatel tipptehnoloogilistel automudelitel. Ja selle vältimiseks ongi vaja küberspetsialiste, kes suudaksid võimalikud ohud ja vead tuvastada ning kõrvaldada enne, kui keegi halbade kavatsustega isik seda teha suudab. Kui rääkida isesõitvate autode turvalisusest liikluses, siis minu arust saab kõige ohutum olla liiklus siis, kui iga viimne liikluses osalev sõiduk on isesõitev ning kõik isesõitvad masinad suhtlevad enda ümbruses teiste masinatega. Nii suudavad nad kollektiivselt vastu võtta kriitilisi otsuseid millisekunditega, samas kui inimese reageerimiskiirus taolises olukorras on sadu kordi suurem ning tehtavas otsuses ei kaaluta teiste juhtide arusaama hetkesituatsioonist.

Uksi lukustame me kõik ja rahakotti hoiame pigem kotipõhjas kui kohvikulaual. Ütle paar asja, mida peaks iga kaasaegne inimene teadma turvalisest küberelust.

Ole kriitiline KÕIGE ja KÕIGI suhtes. Internetis teise inimese kehastamine on imelihtne. Samamoodi on sinu kohta info kogumine lihtsamast lihtsam, kui oled aktiivne postitaja sotsiaalmeedias.

Miks sa just seda eriala õpid ja inglise keeles?

Sest ükski teine õppekava ei tundunud piisavalt huvitav ning see õppekava lihtsalt on ainult inglise keeles. Kui see õppekava olekski eesti keeles, on seda ikkagi mõistlikum õppida inglise keeles, sest küberi igapäevaelu toimub igal pool ingliskeelsena.

Üks fun fact, mida sa enne ülikoolis õppimist ei teadnud.

IT Kolledži kohviku koogid on ülimalt maitsvad!

Arvutite ja infotehnoloogiliste lahenduste integreerimine teistesse süsteemidesse kasvab plahvatuslikult – mõtle näiteks kasvõi asjade interneti, tarkade majade või isesõitvate autode peale. Kui soovid seda ülipõnevat maailma lähemalt tundma õppida, on küberturbe tehnoloogiate ingliskeelne eriala just sinu jaoks! Loe pikemalt: https://taltech.ee/kyber