Tallinna Tehnikaülikool

TIIA EIKHOLM / LUULE MAAR

Köitekunstinäitus JOONeLINE Tallinna Tehnikaülikooli raamatukogus

1.–30. september 2020
 

Joon võib olla sirgjoon, kõverjoon, kaldjoon, laineline joon, punktiirjoon…

Jooned moodustavad pindu ja kujundeid, mustreid ja meeleolu, seoseid ning sõnumeid.

Jooned joonistavad ennast justkui ise, liikudes ootamatutes suundades ning ristudes üksteisega, luues uusi mustreid, struktuure, kordusi ja kordumatuid pindu.

Pinda piiravast joonest väljapoole jääb piiramatute võimalustega piiritu fantaasia ala.
 

Käesoleva näituse inspireerivaks märksõnaks on joon. Jooneliste pindade, kujundite ja kujunduse saavutamiseks on lähtutud eelkõige kahest tehnikast – lõike- ja joontehnikast.

Lõiketehnika on keskajast pärit iidne nahakaunistustehnika, kus joon lõigatakse kergelt niisutatud naha pinna sisse, surutakse laiali ja süvend täidetakse värviga.

Lõiketehnika sai alguse Aasiast, kust see levis 5. saj Hispaania ja Portugali kaudu Euroopasse ja Ameerikasse.

Esialgu kasutati seda tehnikat peamiselt mitmesuguste tarbeesemete kaunistamisel, 1350-1500 a hakati seda kasutama ka raamatuköidete kujunduses, peamiselt Kesk-Euroopas (Bohemia, Austria ja Saksamaa aladel). Lõiketehnika uus tõus ja areng toimus juugendstiili valitsemise ajal Prantsusmaal. Eestis oli selle tehnika taaselustaja ning moderniseerija Eduard Taska.

Lihtsam moodus lõiketehnikaga samaväärse tulemuse saavutamiseks on joontehnika, mille puhul kontuur pressitakse niiskesse nahka spetsiaalse instrumendi abil. Joone süvendi võib samuti täita värviga või toonida hoopski joone süvendist kõrgemale jääv ala.

Tänapäeval kasutatakse lõiketehnikat selle töömahukuse tõttu siiski üsna vähe. Joontehnika lihtsus aga annab kunstnikule võimaluse ka väga keerukate ja detailirohkete kujunduste tegemiseks. Samas võib joone lakoonilisus mõjuda ka väga jõuliselt ja eksklusiivselt.

Oma töid eksponeerivad Tallinna Tehnikaülikooli raamatukogu kunstnik-kujundaja Tiia Eikholm ja tunnustatud köitekunstnik ning restauraator Luule Maar. Mõlemad on Eesti Kunstnike Liidu ja Eesti Nahakunstnike Liidu liikmed.

Köitekunstinäitus JOONeLINE

Laeb infot...