Tõnu Ojala | Foto: Margo Siimon

Tehnikaülikooli kultuurikollektiividest vanim, Akadeemiline Meeskoor, saab detsembris 75-aastaseks. Aga see ei ole ainus põhjus, miks teha juttu Tallinna Tehnikaülikooli kroonijuveelist (just nii on Eesti ühte nimekaimat meeskoori tituleerinud Tehnikaülikooli pikaaegne rektor ja koori auliige Andres Keevallik): alates sellest aastast on kooril ka uued dirigendid – Valter Soosalu ja Heldur Harry Põlda.

Valter on pea kolmveerand sajandi vanuse koori ajaloos alles selle kuues peadirigent, astudes ühte ritta Arno Kallikormi, Harald Uibo, Ants Üleoja, Jüri Rendi ja Peeter Perensiga – kõik äärmiselt nimekad mehed Eesti muusikaajaloos. Samas ei ole ka Valter vaatamata oma noorusele muusikamaailmas sugugi uus nimi ning seda ka koorielus, kus ta juhatanud juba mitmeid koore ja jõudnud kõige muu kõrval ka 2019. aasta juubelilaulupeo dirigendipulti segakoore juhatama. Kes Valterit pigem ansambli Põhja Konn eestvedajana teadnud, siis neile võib tulla üllatusena, et Valteri CVst leiab nii VI Eesti noorte koorijuhtide konkursi võitja kui ka Eesti Kooriühingu noore dirigendi preemia laureaadi tiitlid.

Heldur Harry on lõpetanud Tallinna Muusikakeskkooli ja London Guildhall School of Music & Drama klassikalise laulu erialal. Tema jõudis solistina laulupeole juba ammusel 2009. aastal, mil ta soleeris XXV üldlaulupeol „Üheshingamine“ Aare Kruusimäe teoses „Maailma avastamine“. Heldur Harryt saab sageli näha ja kuulda Estonia lavalgi ja on päris kindel, et sedavõrd võimekat vokalisti saab näha ka Tehnikaülikooli Akadeemilise Meeskoori ees.

Paraku peatas märtsis kehtima hakanud eriolukord ka kooritöö ja nii jõudsid uued dirigendid läbi viia vaid kaheksa ühist proovi – siis tuli tegevus pikale pausile panna. Seetõttu jäid ära ka kevadesse plaanitud kevadkontserdid, või siiski – need lükati lihtsalt edasi, ning nii saab omamoodi kurioosumina nüüd hoopis detsembris Tartus ja Tallinnas kevadkontsertidele minna!

Valter tunnustab oma eelkäijaid, alates 2003. aastast peadirigendina töötanud Peeter Perensit ja juba Jüri Rendi aegadest ametis olnud Siim Selist, kelle tööd on ta nüüd jätkamas. „Iga autojuht juhib autot isemoodi ja nii on see ka koori puhul – igal dirigendil on oma käekiri ehk sõidustiil,“ selgitab ta tehnikainimestele arusaadavamas keeles. „Aga igatahes on Peeter ja Siim jätnud mulle vägagi töökorras masina, millega on hea edasi minna, ja selle eest neile suur aitäh!“

Tänavune hooaeg on peohõnguline. Tehnikaülikooli Akadeemilise Meeskoori sünnipäevaks loetakse kokkuleppeliselt 15. detsembrit 1945. aastal, kui anti esimene avalik kontsert tolleaegses TPI peahoones Koplis. 75. hooaja tippüritused on eelmise hooaja enneaegse katkemise tõttu plaanitud siiski kevadesse, mil koor tahab üle mitme aasta taas kõikjal Eestis väiksemaid kohti külastada ning hooaja kulminatsiooniks anda kontserdi Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia uues saalis Tallinnas. Et nii Tallinna Tehnikaülikooli Akadeemilise Naiskoori peadirigent Edmar Tuul kui ka tantsuansambli Kuljus kunstiline juht Marina Kuznetsova on tegevad järgmisel suvel Vilniuses aset leidva Baltimaade üliõpilaslaulupeo Gaudeamus korraldamises, on päris selge, et see üritus on ka meeskoori kalenderplaanis jämeda pliiatsiga alla joonitud, nagu ka juunikuine Eesti meeste- ja naislauluseltside ühine laulupäev Võrus.