Tallinna Tehnikaülikool

Eesti Kindlustusseltside Liidu (EKsL) tellimusel TalTechi teadlaste läbiviidud analüüsist selgus, et kortermajade metallist külma vee ja reovee torustike eeldatav eluiga on kuni 50 aastat. Sooja vee ja küttesüsteemi torudel on eluiga lühem. Kortermajade torustikke tuleb regulaarselt kontrollida ja amortiseerunud torustikud välja vahetada. Üle 20 aasta vanuste hoonete renoveerimisel tuleb vahetada kogu torustik.

EKsLi kahjuennetuse valdkonna juhi Ülli Reimetsa hinnangul on alanud torude korrosiooni ajastu. „Kodukindlustuse praktikast on näha, et viimase 10 aastaga on torulekete arv kahekordistunud. 1960-1980-ndatel aastatel ehitatud hoonete metalltorustike eeldatav eluiga on ületatud või peagi läbi saamas. Seepärast kutsume korteriühistuid ja omanikke suvisel perioodil torustikku vahetama, enne kui see hakkab lekkima ja tekib suurte kahjudega üleujutus,“ ütles Reimets.

„Iga inimene saab torustiku heakorra eest ka ise hoolitseda, näiteks ei või vannitoas torustikku kinni plaatida ning torude külge ei tohi riputada raskeid kartulikotte või muid asju. Talvel ei tohi jätta keldris aknaid lahti, sest külm õhk ja niiskus võivad torusid kahjustada. Samuti tuleks vältida niiskust suvel,“ selgitas Reimets.

Torustiku eluiga võib järsult väheneda, kui seda mõjutavad ebasobivad olud. Vanade metalltorude peamiseks riskiks on korrosioon ehk roostetamine. Sageli põhjustavad toru purunemist või lekkeid ka rõhu muutused, ehitusvead, väsimuspurunemine ning väliskeskkonna halb mõju nagu pidev niiskus või külmumine. Toru eluiga sõltub samuti toru materjalist, ühendustest, vanusest, läbimõõdust ning tootmise, paigaldamise ja parandustööde kvaliteedist.

TalTechi uurimisrühma juhi Ivar Annuse sõnul tuleb kindlasti reageerida, kui on märgata muutusi veekvaliteedis või torudel. „Korrosioonist annab märku vee punakas või must värv, mikrobioloogilisest tegevusest aga ebameeldiv maitse ja lõhn. Roostetamise toimel võivad tekkida torudele punakaspruunid või sinakad laigud. Torustiku probleemidele võivad viidata ka süsteemi rõhu vähenemine, läbilaskevõime järsk muutus, vibratsioon ja müra torudes,“ ütles Annus.

Torustike eluea pikendamiseks tuleb vältida hoonetes liigniiskust, tagada torude toestus, soojustus ja juurdepääs torudele, et neid saaks regulaarselt kontrollida. Torutöödel tuleb nõuda standardite järgimist, kompetentsust ja teha ehitusjärelevalvet.

Eesti Kindlustusseltside Liit (EKsL) on kõiki Eestis tegutsevaid kindlustusandjaid ühendav erialaliit, mis arendab kindlustust ja kahjuennetust ning analüüsib ja avaldab kindlustusstatistikat. EKsL korraldab kindlustusvaidluste lahendamist kindlustuse lepitusorgani kaudu.

Lisainfo: Kortermajade metalltorustike analüüs

Artikkel tugineb Eesti Kindlustusseltside Liidu uudisel.

Laeb infot...