Tallinna Tehnikaülikool

18. augustil toimunud KüberNaaskli finaali võitis Johannes Kadak (Calidity, Qminder). II kohal oli Rao Zvorovski (TÜ) ja kolmandal Mikk Margus Möll (TalTech).

Johannes Kadak, KüberNaaskel

Augustikuus toimus KüberNaaskli võistluse eel- ja põhivoor, mis kulmineerus 18. augustil mõõduvõtmisega erinevates küberturbe ülesannetes.
Võitja Johannes Kadak sõnas, et selleaastane KüberNaaskli finaal oli kindlasti üks raskemaid „Capture the flag“ (CTF) võistlusi, kus ta on osalenud. Siiski oli konkurents tihe ja ülesanded ei olnud ületamatud. Teisele kohale jäänud Rao Zorovski lisas, et tegemist oli ausa CTF-iga, kus polnud tehnilisi viperusi. Paar ülesannet olid keerulisemad, mis tegid võistluse lõpu pingeliseks, paar minutit jäi nagu tavaliselt puudu, et viimane vajalik lipp saada. 
Võistluse TalTechi poolse korraldaja, Birgy Lorenzi sõnul on Johannes Kadak 24-aastane ettevõtja Tartust, kes on Team Estonia kapten European Cyber Security Challenge võistlusel ning on valitud  ENISA korraldavale küberkaitse noorte maailmavõistlusel Euroopa meeskonna treeneriks. „Johannes on sõbralik, hea suhtleja ja kiire tehnilise taibuga noor talent, kellega on igal tööandjal või partneril hea koostööd teha,“ märkis Lorenz. Teda rõõmustas, et paljud on võistlusel osalenud juba mitmel aastal, samas oli uusi tegijaid. Birgy Lorenzi meelest oli tore ka see, et noorema vanusegrupi esindajad olid sellel aastal jällegi väga tugevad ja ei andnud vanematele (juba IT-d õppinud) talentidele kergelt alla. 
Cybexer Technologies korraldatud võistlusel maskeerus võistleja sellel korral tehniliseks spetsialistiks, kes pidi rinda pistma tundmatu vaenlasega. Võistluse käigus lahendati City of Blueberry linnas toimunud küberrünnakuid erinevate organisatsioonide vastu. Esmalt tuli osalejatel tuvastada ning lahendada olukord kino meediaserveriga, et linnaelanikud saaksid taaskord kinoelamustest osa saada. Järgnevalt tuli rinda pista veel häkitud e-posti serveriga, kus administraatorid ei saanud enam omal jõul hakkama, et haavatavust tuvastada. Osaleja ülesandeks jäi haavatavuse leidmine ning selle ära kasutamine, et taastada ligipääs serverisse. Võistlusülesandeid jagus veel küberkriminalistika, plokiahela, programmeerimise ning pöörd-konstrueerimise (reverse engineering) valdkondadesse. Kokku pidid osalejad võistluse käigus lahendama ära kaheksa erineva raskusastmega ülesannet.

Võitjad saavad KüberNaaskli 2021 karika ning erinevaid muid meeneid ning harimisvõimalusi toetajatelt. Diplomid saavad ka noorema vanuseklassi kolm parimat: Marko Tsengov (Tallinna Reaalkool), Kalmer Keerup (TÜ), Jan Hendrik Jõgi (Tallinna Reaalkool).
Võistluse eelvoorus osales 76 noort nooremast vanuserühmast, 26 vanemast ja 4 residenti. Lisaks osalesid eelvoorus Iirimaa, Belgia, Hispaania, Luxemburgi esindajad (13), kes samamoodi uudistasid, kuidas viiakse läbi Eesti võistluseid. Võistluse põhivoorus osales 54 edasikutsutut. 

Lisaauhinnad:

    • Kutse osaleda Põhjamaade online treeninglaagris 28.08.21 – (kingitus Taani Defence Intelligence Service’lt) võitsid: Johannes Kadak, Rao Zvorovski, Mikk Margus Möll, Jürgen Laks, Roomet Sütt, Jan Hendrik Jõgi, Marko Tsengov, Semjon Kravntšeko, Ants Kärner, Sander Treumuth. 
    • 2-kuuline praktikavõimalus OIXIOs kolmele vanemast võistlusgrupist, ühele nooremale konsultatsioon ja töövarju võimalus: Kristofer Kurvits, Roomet Sütt, Kayla Cannon ning Marko Tsengov. 
    • Kingituse Eesti Interneti SA-lt, tasuta registreerida domeeni võitsid: Johannes Kadak, Rao Zvorovski, Mikk Margus Möll, Marko Tsengov, Kalmer Keerup, Jan Hendrik Jõgi. 
    • Noorema võistlusklassi valitud parimad saavad otse kutse osaleda Cyber Battle Estonia 2021 võistluse finaalis, kingitus Cyberxerilt võitsid: Jan Hendrik Jõgi, Marko Tsengov, Joonatan Jakobson, Ants Kärner, Semjon Sravtšenko.  
    • Kui Eesti osaleb WorldSkills Cyber 2022, siis kutsekutsekooli õpilasele Eesti treeninglaagrisse on oodatud: Roomet Sütt  ja Arnold Grosberg Tartu Kutsehariduskeskusest. 
    • Küberturbe ja IT-ametite kaardimängud valitud parimatele võitsid TalTechilt: Johannes Kadak, Rao Zvorovski, Mikk Margus Möll, Aron Sisask, Jürgen Laks, Roomet Sütt, Jan Hendrik Jõgi, Marko Tsenegov, Semjon Kravntšeko, Ants Kärner, Sander Treumuth, Kalmer Keerup, Joonatan Jakobson. 
    • Praktikavõimalus Cybexer Technologises kutse saadetakse osalejatele otse.   
    • Lisaks kaasnevad võitjatele erinevad võimalused nagu asuda õppima TalTechi valitud erialale kui oled KüberNaaskli võistlusel kaks korda olnud võitjate hulgas (vt Eritingimused vastuvõtul või kui Eesti osaleb European Cyber Security Challengel, mis toimub veebis (novembris), siis kutse meeskonda valitud parimatele kahes vanuseklassis, kes on sündinud vanuses 1995 ja 2005 (5+5).


KüberNaaskel on 14.-26. aastastele noortele suunatud küberkaitsevõistlus, mida toetab kaitseministeerium. Võistlust viib läbi Tallinna Tehnikaülikool ning selleaastane tehniline partner on Cybexer Technologies. Teised toetajad: OIXIO, Eesti Interneti Sihtasutus, Eesti Kaitsevägi, Staabi ja Sidepataljon, CR14 küberharjutusväljak, Targalt Internetis projekt ja Euroopa Ühendamise rahastu.

Laeb infot...