Tallinna Tehnikaülikool

Kuressaare kolledži kasutatud, kuid tehniliselt korras arvutid leidsid uue kodu – nende üle rõõmustavad ja on tänulikud MTÜ Randvere Tööõppekeskus, MTÜ Lümanda Sotsiaalkeskus ja MTÜ Kõljala kultuuriselts „Kevade“.

Veebruarikuus avaldati arenguseire keskuse raport1, milles selgus, et eestlaste keskkonnajälg ületab Maa taluvuspiiri ligi neljakordselt. Toodi välja, et väga suur osa lasub eestlaste seadmete tarbimisel. Ka see oli üks põhjus, miks otsustas Kuressaare kolledž kasutuseta jäänud arvutid ära viskamise asemel ringmajandades annetada.

Selle projekti boonuseks on see, et kogu protsess toimus justkui üleöö – ei mingit planeerimist ega selekteerimist, ja ei olekski tahtnud ega jõudnudki teha – meie inimestele oli teada, kes arvuteid hädasti vajavad.

Kust tuli ära andmise idee?

Aga ikka õhinapõhiselt ja oma inimestelt! Kuna meie töötaja Virgo aitab vabatahtlikult enda piirkonna MTÜ-l arvutiparki elus hoida, siis kuulis ja nägi ta vastavaid tehnilisi murekohti - eelkõige arvutite vanusest tingitud probleeme, mis omakorda pärsivad erinevate programmide tööd. On ka hea, kui saad ära anda midagi, mis on üle ja ei leia enam kasutust – kellelegi, kellel seda vaja on ja kelle vajadused see täidab igakülgselt.

Miks kolledž neid arvuteid enam kasutada ei saa?

Põhjus on väga lihtne - arvutid ei vasta enam kolledži vajadustele! Kolledži töö ja valdkond vajab arvuteid, mis toetavad inseneritarkvara kasutamist. Virgo sõnab: „Tehnoloogia ja tarkvara nõudlikkus muutuvad pidevalt ja seetõttu pidime arvutipargi välja vahetama“. Arvutid saanud mittetulundusühingud on kolledžile palju tänusõnu jaganud - kuna enamus töid muutuvad aina digitaalsemaks ja vajadus töötavate arvutite järele on suur -  ilma selleta paljusid asju raske teha.

Kuressaare kolledžil on hea meel aidata abivajajaid, eriti veel vabatahtlikke ühendusi, kelle eelarve on väga piiratud, ja keskkonda, kes vajab hädasti meie igaühe panust parema ja jätkusuutliku tuleviku osas. Ja pealegi, taaskasutus on moes ja Kuressaare kolledž tahab kindlasti selle moega kaasas käia.

1 https://arenguseire.ee/raportid/eesti-ja-euroopa-elanike-keskmine-keskkonnajalg/

Laeb infot...