Nutikas teekatend on Põhjamaade esimene päikesevalgusest elektrit tootev teekate, millesse integreeritud infotehnoloogilised lahendused muudavad teepinna liikluses aktiivseks osalejaks liiklusohutuse tõstmise eesmärgil.

Arendustöö toimub TalTechi arendusprojekti raames materjali- ja keskkonnatehnoloogia instituudi teadlaste eestvedamisel, projekti on kaasatud spetsialistid küberneetika instituudist ja Mektoryst ning üliõpilased materjali- ja infotehnoloogia erialadelt.

Nutikas teekatend koosneb 20 x 20 cm suurustest nn e-teekividest, mille komponentideks on kulumis- ja ilmastikukindlasse polümeerkomposiiti sukeldatud päikeseelement, mitmesugused andurid, elektroonika juhtplokk ning tarbijatena LED-lambid. Selline teekatend toodab päikeseenergiast elektrit, toodetud elektrienergia salvestatakse ja seda kasutatakse teemärgistuse, nagu ülekäiguraja triipude, ohutussaarte, liiklussuundade eraldusjoonte, teele maha märgitud suunaviitade nähtavaks tegemiseks pimedal ajal – teekatendisse integreeritud LED-id rakenduvad tööle hämaruse saabumisel.

E-teekivis olevate liikumis-, valgus-, kiirendus-, temperatuuri- ja rõhuandurite abiga on võimalik tuvastada lähenevat jalakäijat või sõidukit, mõõta temperatuuri, loendada liiklejaid. Mitmesuguste funktsionaalsuste rakendumist juhib mikroprotsessor läbi eri sidekanalite.

Üheks rakenduseks on kergliiklusteede telgjoone ja ääre märgistused. Need võivad olla näh­tavad kogu pimeda aja vältel või tehakse nähtavaks ainult siis, kui teel liigub jalakäija, jooksja või jalgrattur: tuled süttivad sobivas kauguses liiklejast eespool ja kustuvad liikleja taga.

Oluline rakendus on suurema ohutuse tagamine ülekäigurajal, kus ikka veel juhtub palju õnnetusi. Teekatendis olevad andurid tunnevad ära ülekäigurajale läheneva jalakäija. Kui jalakäija on astumas rajale punase tulega, siis lisaks punasele fooritulele süttib punane hoiatustuli kõnnitee serval “sebra” ees. Hoiatav signaal dubleeritakse telefoni nende jalakäijate jaoks, kellel jätkub tähelepanu vaid mobiiltelefonile. Kui fooris süttib jalakäijale roheline tuli, dubleeritakse see kõnnitee servale ja mobiiltelefoni. Hoiatava signaali saab saata autojuhile, kui jalakäija ületab teed ülekäigurajal – juhile antakse märku teepinda integreeritud punaste tuledega. Samuti saab edastada isesõitvale autole info nurga tagant lähenevate liiklejate kohta.

Nutikas teekatend on üks targa linna rakendustest.

Teostajad: Malle Krunks, Arvo Mere, Nicolae Spalatu, Mihkel Viirsalu, Viktoria Vassiljeva, Veljo Sinivee, Daniil Denissov, Allan Lahi. ■

Nicolae Spalatu ja Veljo Sinivee