Tallinna Tehnikaülikool

TalTechi ja Ida-Tallinna Keskhaigla koostöö virtuaalreaalsuse (VR) rakenduste testimiseks ja integreerimiseks on TalTechi professori Tauno Otto ja Vladimir Kutsi eestvedamisel alanud. Erinevaid rakendusi on pikemas plaanis mitmeid, esimeseks koostööprooviks on virtuaalne supermarket.

Virtuaalne supermarket on Itaalia Teaduste Akadeemia Automatiseerimisinstituudi STIIMA-CNR, Ida-Tallinna Keskhaigla ja TalTechi koostöös arendatud VR-rakendus, mis võimaldab ühelt poolt näiteks insuldijärgsete patsientide taastumist parandada, teiselt poolt arstidel ja tegevusterapeutidel taastusravi tulemuslikkust hinnata.

VR-prillidega "klient" virtuaalses supermarketis

Patsient saab tegevusterapeudilt VR-prillid, HTC Vive-kontrollerid ja ostunimekirja kaupadest, mida virtuaalses supermarketis leida, ükshaaval käeliigutustega haarata ja virtuaalsesse tootekorvi asetada. Need tegevused aitavad patsienditel mälu treenida ning taastada poeskäimise rutiinsete tegevuste järjestust. Toote haaramine kontrolleri abil on lihtne, kuid seda on plaanis veelgi täiustada, asendades kontrolleri virtuaalkinda (nt Manus VR + HTC Vive träkkeritega) või muu kompimist võimaldava (haptilise) riistvaraga. Tegevusterapeut saab määrata patsiendi ülesande keerukust, käelisust ja liikumisulatust. Kui virtuaalses supermarketis on ostud tehtud, järgneb uus ülesanne – ostude eest tasumiseks tuleb virtuaalselt kassaletilt randomiseeritud rahakupüüride ja müntide seast leida täpne arv eurosid ja sente ning virtuaalkassas tehing sooritada. Selle ülesandega on võimalik hinnata ajutegevuse taastumist ja valmistada patsienti ette efektiivsemalt tavaellu naasmiseks.

Reaalne töö patsientidega toimub dr Heidi Alasepa juhitavas ITK Taastusravikliinikus. Virtuaalset supermarketit saavad kasutada ka ratastoolipatsiendid. Järgmise arendusetapina on kavas ratastoolisimulaator, mis simuleerib väliskeskkonda ja aitab töö- või militaartrauma või insuldijärgselt igapäevaeluga ratastoolis kohanduda ning üldkehalist trenni teha. Terapeutidel aitab kasutatav simulaator aga koguda andmeid inimeste kohanemise kohta, kontrollida füsioloogiliselt õigete liigutuste tegemist ja tegevusi ning võrrelda neid aja jooksul. See aitab patsiendile kohandamist veel personaalsemaks muuta.

Teostajad: Tauno Otto, Vladimir Kuts, Yevhen Bondarenko (TalTech); Heidi Alasepp, Anneli Teder-Braschinsky, Artjom Timtšuk, Epp-Triin Võsu, Kairi Lees, Ingrid Märitz (ITK); Marco Sacco, Simone Pizzagalli (STIIMA-CNR). ■ 

Laeb infot...