Ülikooli ajakirja Mente et Manu peatoimetaja Mari-Öö Sarv kirjutab värske numbri juhtkirjas, et kadestab tudengeid nende võluvõimete pärast. "Värskete võlurite vägi, minge ja näidake maailmale, ja ärge kunagi unustage selle tunde nautimist!"

Mari Öö Sarv

Mente et Manu peatoimetaja Mari Öö Sarv | Foto: tundmata autor, 21. saj

Üks hea põhjus TalTechis töötada on tudengid. Vähemalt kord kuus tabab mind soov jätta tööelu kus see ja teine, asuda leiutajaks õppima ja olla sama tuus ja tegus. Igas ajakirjas on lood sellest, kuidas nad ehitavad roboteid ja tuulikuid, võidavad konkursse ja rallisid ning ei unusta selle juures ka põhjalikku lõõgastumist.

Selle ajakirja kaanepersoon, magistrikraadi värske omanik Mari-Ly Klaats rääkis, kuidas talle meeldib see võluri tunne, kui oled midagi välja mõelnud, arvutiekraanile projekteerinud ja siis ka oma kätega valmis teinud. Tehnikahariduse võlud: suuta mõelda välja ja teha valmis midagi, mida enne polnud olemas, ja vaadata, kuidas see reaalselt inimeste elu mõnusamaks teeb. Suuta võluda.

Ma ei väsi imestamast, kuidas inseneri-, IT- ja majandustudengid igal aastal nullist terve ja toimiva vormelauto valmis ehitavad. Ja sel aastal lausa kaks – juba tavaks saanud elektrivormeli kõrval valmis teine, isejuhtiv kihutaja. Jah, lugesite õigesti: tudengid tegid valmis autonoomse vormeli. Kooli kõrvalt. Suvel lähevad võistlustele. Ja nii tehakse varsti sadades tehnikaülikoolides üle ilma, sest nad ju tahavad tudengivormeli sarjas edasi võistelda. Ja eks neile meeldib see võluri tunne.

Pisut utreerides: võibolla polegi hullu, kui valitsus teadusrahastusega lubatust kitsim on, sest meie tudengid on piisavalt hullud, et tulevik ka ilma selleta uueks luua. Värskete võlurite vägi, minge ja näidake maailmale, ja ärge kunagi unustage selle tunde nautimist! ■