Akadeemiku sünniaastapäeval anti Eesti teaduste akadeemias üle kaks temanimelist majandusteaduste preemiat neljale teadlasele.

Merle Küttim peab tänukõnet
Nooremprofessor Merle Küttim

5000 euro suuruse preemia tähelepanuväärivate uuenduslike majandusteaduslike arenduste eest pälvis Tallinna tehnikaülikooli innovatsiooni ja teadmussiirde nooremprofessor Merle Küttim teadusartiklite seeria „Ülikoolis loodud teadmuse kommertsialiseerimine“ eest.

"Preemia on tunnustus, mis võtab kokku eelneval ca 10-aastasel uurimisperioodil tehtu ja inspireerib uutel uurimissuundadel jätkama," kommenteerib Merle.

Merle Küttimi ja kaasautorite (Madhav Govind, Christos Kalantaridis, Cristina Sousa) ajavahemikul 2016–2023 ilmunud neljast teadusartiklist koosnev sari pakub uusi vaatenurki teadmussiirde ja laiemalt innovatsiooni valdkonna uurijatele nii Eestis kui kaugemal. Autorid käsitlevad ülikoolide ja ettevõtete koostööd, keskendudes teadmussiirdele. Lähenemine on uuenduslik, sest ei vaata teadmussiiret mitte ülikooli ja teadlase ehk pakkuja seisukohast, vaid teadmuse kasutajate ja innovatsiooni elluviijate vaatenurgast. Lisaks toovad autorid sisse ettevõtlusvõimaluste leidmise ja kasutamise vaatenurga. Erinevatel osapooltel on infole erinev juurdepääs ja ajakäsitlus ning otsuseid langetatakse kas osalise või suuresti puuduva info tingimustes. Ajakäsitluses eristavad autorid osapoolte individuaalset aega, teadmuse ja/või tehnoloogia arendusprotsessi ja kronoloogilist aega. Need kulgevad oma sisemise loogikaga, võimaldades kattuvusi ja kokkupuutepunkte vaid teatud ajahetkedel. See toob kaasa tsüklilisust ja korduvust ning nõuab pidevat otsustamist, kas jätkata samal arengurajal või valida uus.

Akadeemik Mihhail Bronšteini (23.01.1923–09.04.2022) nimeliste majandusteaduste preemiatega tunnustatakse Eesti majandusteadlaste teoreetilisi arendusi ja nende edukaid rakendusi. Tänavu anti preemiad välja teist korda. Preemiate algataja ja finantseerija on Mihhail Bronšteini perekond.

Eesti Teaduste Akadeemia (24.01.2024)