Kunagi ulmevaldkonda kuulunud ideed on reaalsus – minimaalselt invasiivsetest operatsioonidest aina tõhusamaks muutuva vähiravi ja üliharuldaste haiguste ohjamiseni. Kuhu edasi? Sellele vastab ajakirja TervisPluss värskes vanaduse erinumbris Tallinna tehnikaülikooli tervisetehnoloogiate instituudi abiprofessor Maie Bachmann (pildil).

Bachmann

Tehnoloogia areng on rõõmustav, aga veelgi tähtsam on, et uute ravi­meetodite ja tehnoloogiliste abi­vahendite kõrval on võetud paljuski suund haiguste ennetamisele ja varasele diagnoosile. Abivahendid või haigust pidurdavad ravimid on äärmiselt vajalikud, kuid tegelevad tagajärgedega – tihti ka hilinedes, sest haigus on arenenud märkamatult. Tervena elatud aastaid annaks juurde, kui haigusi nooruses ja keskeas hoopis ennetada või vähemalt varakult tuvastada ja kontrolli all hoida.

“See lähenemine nõuab mõtlemise muutust ja toetust tehnoloogialt,” rõhutab Bachmann, kelle enda uurimisrühm otsib võimalusi haiguslikke muutusi varakult avastada.

Loe artiklit edasi ajakirjast Tervis Pluss.