TalTechis tööstustehnika ja juhtimise erialal magistrikraadi saanud Terje Tammemäe töötab ABB-s elektrifitseerimise jaotuslahenduste üksuse globaalses arendusosakonnas (Electrification, Distribution Solutions, Modular Systems and Packaging) arendusinsenerina.

Terje Tammemäe

Kuidas leidsid tee tehnikahariduse juurde?
Sellega on naljakas lugu, et algselt läksin üldse tehnikasuunaga turundust õppima. Olin kindel, et see võiks olla minu ala. Kuid nagu elus ikka juhtub, siis üllatusena avastasin, et hoopis inseneeria pool paneb südame kiiremini põksuma. Sealt edasi jõudsin juba TalTechi inseneriteaduskonda.

Milliseid võimalusi, kogemusi, oskusi on tehnikaharidus Sulle eluks kaasa andnud?
Kindlasti rohkelt loogilist mõtlemist ja oskust leida vastuseid. Tänapäeval on infot väga palju ning oluline on oskus eristada olulist ebaolulisest ja teada, kuidas leida vastuseid.

Kuidas leidsid tee TalTechist ABB-sse?
Nagu ka paljud teised ABB-lased, alustasin minagi oma teekonda läbi praktika. Tänu paljudele erinevatele praktikavõimalustele on ABB-s hea alustada ja leida endale sobiv kutsumus. Näiteks mina alustasin oma praktikat üldse tootmise poole peal, aga liikusin edasi juba inseneeria poolele. Õnneks on ABB-s praktikavõimalused laiad ning suunamuutus vajadusel täiesti tehtav. Seega, julgen soovitada kõigile lihtsalt alustada ja kui selgub, et eriala ei sobi, saab alati proovida midagi muud.

Kas igapäevatöös pälvid teistsugust tähelepanu kui meeskolleegid? On see hea või halb?
Kindlasti võin öelda, et naisena meeste maailmas saab rohkem tähelepanu, aga see pole kunagi olnud minu jaoks halb või häiriv. Pigem on mind alati toetatud ja innustatud edasi pürgima.

Kas tunned, et Sinu valdkonda on tarvis rohkem naisi? Miks?
Ma leian, et mida rohkem on valdkonnas erinevaid inimesi, seda mitmekülgsem on ka tulemus. Tihti on vaja edasiliikumiseks värsket pilku ja uusi mõtteid. Ma ei eristaks siin naisi ja mehi, kuid kindlasti soovitan kõigil kaaluda tehnikaharidust, olenemata soost. Kui on tahet ja soovi, saab kõigega hakkama.

Räägi pikemalt oma igapäevatööst – milles see üldse seisneb, milline näeb välja üks tavaline ja milline näeb välja eriline tööpäev?
Tavapäevaks võib lugeda kindlasti päevi, mille veedan ekraani ees, arendades ja disainides uusi lahendusi. Kuna meie üksus tegeleb arendusega, siis tuleb enda disainitud lahendusi nii koostada kui ka testida. Seega erilisteks päevadeks saab lugeda just laboripäevi, kui saab lahendust lõpuks oma silmaga töötamas näha. Need päevad pakuvad rohkelt adrenaliini ja meeldivat närvikõdi.

Mis sind ABB-s on hoidnud ja hoiab?
ABB juures võluvad mindenim just inimesed ja võimalused, mida ettevõtte pakub. Olen leidnud endale head sõbrad ja kaaslased, kellega koos mööduvad tööpäevad lennates ning alati heatujuliselt.

Millega tegeled vabal ajal, mis on Sinu hobid?
Vaba aja veedan tavaliselt koeri treenides ja nendega näitustel käies. Kuid lisaks koertele olen viimasel ajal enda jaoks avastanud ka rattasõidu. Mõlemad hobid on piisavalt intensiivsed ja aitavad ennast töö lainelt välja lülitada.