Valentina Loiko ütleb oma igapäevatöö kohta ABB-s, et ta on „projektijuht ja natukene müügiinsener“. Ta osaleb elektriliste madalpingekilpide tootmises, mis rändavad Soome, Venemaa, Kasahstani ja Euroopa turgudele.

Valentina Loiko

Mis Sind elektroenergeetika erialal kõige enam köidab?
Juba koolis köitsid mind rohkem reaalained ja eriti füüsika. Mulle meeldib aru saada ja mõista, kuidas ja milliste reeglite järgi kõik töötab. Spetsiaalselt elektriga seotud eriala valik oli tõenäoliselt juhuslik.

Kuidas leidsid tee TalTechist ABBsse?
Üks mu sõber töötas Keilas ABB madalpingesüsteemide tehases. Lapsepuhkusele minnes kutsus ta mind osalema konkursil temast vabaksjäävale kohale. Käisin tööintervjuul ja mind võetigi tähtajaliselt tema kohale, kuid pärast katseaja lõppu sõlmiti minuga juba tähtajatu tööleping ning asusin tööle tehnikuna. See oli aastal 2007.

Kas igapäevatöös pälvid teistsugust tähelepanu kui meeskolleegid? On see hea või halb?
Tunnen, et meeskolleegid kohtlevad mind leebemalt ja rõhutatult viisakamalt võrreldes sellega, kuidas nad omavahel suhtlevad. Mis puutub tööalastesse küsimustesse, siis ma ei tunne erinevust selles, kuidas neid eri soost esindajate vahel arutatakse.

Kas tunned, et Sinu valdkonda on tarvis rohkem naisi? Miks?
Ma ei arva, et ühe või teise elukutse jaoks peaksid olema mingid kvoodid. Mõni eluala meeldib rohkem meestele, mõni naistele. Kõige tähtsam on see, et elukutse valik sõltuks ainult inimese enda soovist, mitte tema soost. Kõigil peaksid olema võrdsed võimalused.

Milline näeb välja Sinu töö, sinu tavaline tööpäev ja milline eriline tööpäev?
Tüüpiline tööpäev sisaldab klientidega suhtlemist mitmesugustel tehnilistel teemadel projektide, tootmise, kontrolli teemadel. Samuti palju organiseerimist seoses projektide ja toodete pakkimise, jälgimise, tellimise ja muudatustega. Eriline tööpäev on see, kui kliendid tulevad valminud seadmeid kontrollima. Sellistel päevadel on tööintensiivsus väga suur, peab korraga kasutama mitut keelt ja sageli lahendama probleeme käigu pealt.

Mis on Sind ABB-s hoidnud?
Huvitav ja keeruline töö, mis on võimaldanud mul spetsialistina areneda. Konkurentsivõimeline palk. Ühtehoidev ja sõbralik meeskond. Karjäärialane arenguvõimalus. Teadmine, et töötan usaldusväärses ja ülemaailmse mainega ettevõttes.

Milles oled enim spetsialistina arenenud?
Töötamises inimestega, erinevate probleemide lahendamises, emotsioonide kontrollis. Tegelikult on iga projekt tehnilises mõttes unikaalne ja iga projektiga toimub ka areng.

Millega tegeled vabal ajal, millised on Sinu hobid?
Ujumine, jalgrattasõit, jõusaal, reisimine, kokkamine, kui loetleda peamiseid.