Elo Raketski

Inseneriks õppimine on pikk protsess, kus on võrdselt olulised nii teooria kui praktiline kogemus. Virumaa kolledži keemiatehnoloogia tudengitel tuleb õpingute jooksul läbida kolm pikemat praktikat, mis annab võimaluse teoorias õpitud tööprotsesse ka päriselus järele proovida. Tudengitel on võimalus veeta oma praktika ka välismaal, ühendades seeläbi erialase arengu keeleõppega.

Karadeniz3

Kolmanda kursuse keemiatudeng Jarek Kurul on osalenud lausa kahel välispraktikal: aasta tagasi Iirimaal ja tänavu kevadtalvel Türgis. Vestlesime Jarek Kuruliga tema Türgi reisist.

Kus sa praktikal käisid?

Käisin Kirde-Türgis Trabzoni linnas, Karadenizi Tehnikaülikoolis.

Mis oli praktika eesmärk?

Türgis viibimise eesmärk oli töökeskkonna praktika. Täpne teema oli analüütiliste meetodite valideerimine ja arendamine.

Mis jäi kõige rohkem meelde? Mis sind kõige rohkem positiivselt üllatas?

Türgis olid inimesed väga sõbralikud. Kohalikud tundsid huvi ning üliõpilased tulid ise kõnetama. Eestlased on külmad; igaüks tegeleb oma asjadega. Võõrastega eriti ei suhelda. Samas oli Türgis olles harjumatu see, et igal hommikul kostusid kõlaritest palved.

Kõige põnevam kogemus praktika ajal?

Loomkatsete nägemine. Laboris uuriti pestitsiidide mõju loomadele. Katsed toimusid nii, et võeti katseloom, manustati laboris väikses koguses pestitsiide ja loom pandi tagasi oma kohale. Tunni-kahe pärast vaadati mõju. Nägime ka lahkamist.

KaradenizUK

Kirjelda palun igapäevast elukorraldust? Kuidas nägi välja tüüpiline praktikapäev?

Esimesel kuul tutvusime teoreetiliste materjalidega. Anti lugeda ingliskeelseid teadusartikleid – kromatograafia meetoditest kuni bioaktiivsete molekulideni. Graafik oli suhteliselt vaba. Töötasime neid läbi omas tempos.

Teisel kuul tegelesime praktiliste küsimustega, mis olid seotud kalade transportimisega. Eesmärk oli välja töötada preparaat, mis muudaks kalad transportimiseks rahulikumaks. Sain taime, pidin tegema ekstraktsioone. Jaotasime ekstraktsioonid polaarsuse alusel erinevatesse fraktsioonidesse.

Mis meeldis praktika juures kõige rohkem?

Võimalus töötada kõrgtehnoloogilises BSL 2. taseme laboris. Igal pool olid kliimaseadmed. Ruumis olid gaasitorud. Kõik võimalused katsete tegemiseks olid olemas

Kas juhtus ka midagi ehmatavat?

Meie sealoleku ajal toimusid Türgis maavärinad. Lähim 2-magnituudiline maavärin toimus 40 km kaugusel Trabzonist. Seda oli jõusaalis pikali maas olles tunda. Tajusin, kuidas maapind värises. Ülikoolilinnakus kadus vool ära, tagavarageneraatorid läksid tööle. Kohalikud ütlesid, et Trabzon on ohutu piirkond, aga hirm oli ikka.

Kas soovitaksid välispraktikat teistele?

Jah, kindlasti. Praktika andis teises kultuuriruumis toimetuleku kogemuse. Samuti on see hea võimalus inglise keelt praktiseerida. Keeleõppe seisukohalt oli eriti kasulik muidugi praktika Iirimaal, kus kogu suhtlus käis igapäevaselt inglise keeles. Keeletase arenes tohutult edasi

Jarek Kurul