Presidendi tänavuse noore teadlase preemia sai tehnikaülikooli energiatehnoloogia professor Alar Konist. Osa preemiast annetab ta preemia laekumisel tulevaste noorte teadlaste arenguks, aga ka haigete raviks.

Kersti Kaljulaid ja Alar Konist

„Minu jaoks oli presidendi tunnustus rõõmustav üllatus, mida ei osanud oodata. Soovin rõõmu jagada ja olen otsustanud saadud preemiast annetada 1000 eurot Tallinna Tehnikaülikooli Arengufondi Erkki Truve nimelisse stipendiumifondile, 1000 eurot Sihtasutusele Hille Tänavsuu Vähiravifond „Kingitud Elu“ ja 1000 eurot Sihtasutusele Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefond,“ sõnas Alar Konist.

Alar Konist Tallinna tehnikaülikooli energiatehnoloogia instituudi professor, kes on pühendunud energiatootmise keskkonnamõjude uurimisele.

Tema juhitav jätkusuutliku energeetika ja kütuste uurimisrühm tegeleb süsiniku püüdmise, ladustamise ja kasutamise (CCUS) tehnoloogiate kasutusvõimaluste uurimisega, mille põhieesmärgiks on uurida, kuidas saavutada suurte tööstuslike allikate õhku paisatava saastevoo puhastamist, et saavutada puhas CO2 voog, mida energiatootmise ringlusest välja juhtides saavutada kliimaneutraalsust. Uurimisrühma viimaste aastate töö tulemusena ei ole 2020. aastast põlevkivitööstuses tekkivad tuhajäätmed ohtlikud, mis võimaldab tuha taaskasutamisele otsida erinevaid võimalusi.

Presidendi noore teadlase preemia on mõeldud taotlemise hetkel 35-aastasele või nooremale inimesele, kes on saavutanud Eesti teadusvallas väljapaistvaid tulemusi. Noore teadlase preemiat rahastab Väino Kaldoja.

Foto autor: Raigo Pajula