Lp emeriitrektorid, professorid, ülikooli liikmed!

Head tudengid!

Lugupeetud külalised!

On suur õnn, et meil on meie riik, meie oma rahvas, et meil on meie Tallinna Tehnikaülikool. Olgem rõõmsad, et saame seda tõsiasja taas ja taas tõdeda.

Olgem rõõmsad, et me oleme seni suutnud taltsutada vahel isegi hullumeelsena tunduvat maailma, hoida kasvõi väikestki stabiilsust, kaitsta oma inimesi nii füüsiliselt kui ka vaimselt, säilitada optimistlikku meelt.

Ma tulin täna teie ette, et öelda: kuni me laseme end juhtida südame ja mõistuse häälel, kuni me usume teadusesse ja teadlastesse, kuni me usume uute oskuste ja kogemuste üldistamise jõusse, seni me usume omaenda ja oma riigi tulevikku.

Seni, kuni me oleme koos, oma vaimus ühtsed, püsib lootus, et maailma naaseb rahu, et planeedil Maa on võimalik turvaline, kindlustatud – seega õnnelik elu.

Head ülikooli liikmed, kolleegid, sõbrad!

Eesti Vabariigi sünnist möödub 105 aastat. Inimese jaoks on need aastad väga pikad, riigi jaoks väga lühikesed. Eriti veel selle riigi jaoks, mis on tulnud läbi niivõrd keerulise ajaloo nagu seda on Eesti Vabariik. Seda teades tunnustame me meie eelkäijate leidlikku meelt, nende julgust, nende usku.

Tänasel päeval soovin ma meile sedasama: leidlikku meelt, julgust, usku iseendasse, oma sihtidesse, nende saavutamise võimalusse. Just ülikoolis, see tähendab õppes ja teaduses, aga ka arenduses, on leidlikkus, usk ja julgus määrava tähtsusega.

Mõnes mõttes elame me ju sportliku võidujooksu maailmas. Poodiumikohti jagub siin pigem vähestele, aga enda teostamise võimalusi on lõputult. Ning neid, kes iseendasse usuvad, usuvad ja usaldavad ka teised..

Tallinna Tehnikaülikool võib olla uhke oma mineviku ja oleviku, lootusrikas oma tuleviku suhtes. Meil on oma kindel roll ja suund, meie tööd ja selle tulemusi vajatakse.

Me oleme Eesti ja samas ka Euroopa ülikool. Me oleme väga tunnustatud ja samas hoopis suuremate ülikoolide väärikas ja vääriline partner – ja seda on hea oma vabariigi sünnipäeva puhul nentida.

Ükskõik aga, kui kõrgel tasemel on ühiskond või ülikool tervikuna, saab otsustavaks siiski igaühe soov, siht, panus ja õnnestumine. Ning mul on hea meel lausuda, et mitmete meie ülikooli liikmete panust ühiskonda on taas märgatud. Vabariigi Presidendilt saavad tänavu Valgetähe IV klassi teenetemärgi Ivo Fridolin, Enn Listra ja Siim Veski. Soovin teile südamest õnne ja uusi kordaminekuid.

Samuti tunneme me kõik rõõmu Kaimo Vahteri üle, kes pälvib Eesti Punase Risti V järgu vereandjana.

Olulisi hetki ja saavutusi jagub aga veel. Riigi teaduspreemiate tänavuste laureaatide seas on ka Tallinna Tehnikaülikooli inseneriteaduskonna juhtivteadur Vitali Sõritski, kelle tööd tunnustati aastapreemiaga. Selle tõi talle tööde tsükkel „Molekulaarselt jäljendatud polümeerid: kaasaegsed biomimeetilised sensormaterjalid meditsiiniliseks diagnostikaks ja keskkonnaseireks“. Jõudu ja jätkuvat edu, Vitali Sõritski            !

Tallinna Tehnikaülikoolil on 24. veebruaril aga veel üks eriline päev. Nimelt tähistab just siis oma 80. sünnipäeva emeriitrektor Andres Keevallik, kellel teeneid ülikooli ees saab lugeda ei rohkem ega vähem kui hindamatuteks. Soovin hr Keevallikule kogu ülikooli nimel õnne ja jõudu ülikooli aadete ja hea käekäigu eest seismisel!

Samuti tänan ja õnnitlen kõiki teadlasi, õppejõude, töötajaid, aga ka tudengeid. Oleme koos läbi tulnud rasketest aegadest, mil oleme vaadanud maailma suuresti läbi megavatt-tunni ja euro. Loodan, et halvimad ajad on möödas ja me saame taas keskenduda eelkõige õppimisele, teadusele ja arengule.

Ma soovin kõikidele indu, vaba vaimu ja lennukaid ideid, mida me saame teoks teha meie oma Eestis, iseseisvas Eesti Vabariigis. Ilusat sünnipäeva!