Alates 27. maist kuni 13. septembrini on TalTechi raamatukogu klaasgaleriis näitus: Riigi teaduspreemia 2020 keemia ja molekulaarbioloogia valdkonnas: Tõnis Timmusk publikatsioonide tsükli “Neuraalse aktiivsusega reguleeritud geeniekspressiooni mehhanismid” eest.

2020. aasta EV teaduse aastapreemia keemia ja molekulaarbioloogia alal pälvis TTÜ molekulaarbioloogia professor Tõnis Timmusk tööde tsükli “Neuraalse aktiivsusega reguleeritud geeniekspressiooni mehhanismid” eest.

Tõnis Timmusk on rahvusvaheliselt kõrgelt tunnustatud teadlane, kes on närvisüsteemi, k.a. selle haiguste, molekulaarsete uuringutega tegelenud rohkem kui 30 aastat ja avaldanud enam kui 80 publikatsiooni rahvusvahelistes teadusajakirjades, samuti on ta seitsme patentse leiutise kaasautor.

Enam kui 15 aastat Tallinna Tehnikaülikoolis kestnud teadustöö saavutusi on ülikoolis kõrgelt hinnatud, 2018. a valiti ta TTÜ aasta teadlaseks ning Loodusteaduskonna parimaks õppejõuks. Samuti on TTÜ-s esile tõstetud Tõnis Timmuski artikleid aastatest 2017, 2016, 2012, 2007, kui parimaid teadusartikleid loodus-, täppis- ja terviseteaduste valdkonnas.

Tõnis Timmuskit on 2008. aastal tunnustatud riigi teaduspreemiaga ka arstiteaduse valdkonnas ning 2010. a Eesti Vabariigi Valgetähe IV klassi teenetemärgiga.

Tõnis Timmuski juhitud teadusgrupp uurib närvirakkude ülesandeid „juhendavate“ neurotrofiini BDNF ja transkriptsiooniteguri TCF4 geenide toimemehhanisme. Teadustöö aitab mõista närvirakkude töötamist molekulaarsel tasemel ja kuidas erinevad häired rakkudes muutuvad haigusteks inimestes. Teadustöö tulemused avavad uusi võimalusi uute kesknärvisüsteemi mõjutavate ravimite ja ravimeetodite arendamiseks nii nende valkude kui ka lihtsamate ühendite abil.

Näituse koostasid: Tõnis Timmusk, Annela Avarlaid, Signe Jantson ja Marita Paas; kujundas Tiia Eikholm.