Tallinna Tehnikaülikool

Eesti ettevõte Roofit.solar teatas hiljuti, et neil õnnestus oma viimases investeerimisvoorus kaasata üle kuue miljoni euro. Ettevõtte äriarenduse juht Andres Anijalg rääkis, kuidas neil siiani läinud on ja mis on tulevikus plaanis. Tema sõnul on ettevõtte kujunemisloos oluline roll ka Baltikumi suurimal rohetehnoloogia konverentsil GreenEST Summitil.

Roofit.solar
Roofit.solar ettevõtte esindajad. Andri Jagomägi on paremalt teine.

Idee tekkis oma maja projekteerides

Roofit.solar asutati 2016. aastal ja nagu paljude teiste ettevõtete puhul, sündis idee isikliku vajaduse tõttu. Nimelt hakkas ettevõtte asutaja Andri Jagomägi 2016. aastal endale maja projekteerima ja avastas, et sellist päikesepaneeli, mida ta sooviks oma maja katusele panna, ei olegi. Jagomägi on TalTechi päikesematerjalide teaduste doktor ja tegeles päikeseenergeetika uuringutega alates 2002. aastast, seega teadmisi tal selles valdkonnas jagus. Lõpuks jõutigi ideeni integreerida päikesepaneelid otse katusematerjali pinnale.

Loodi algsed prototüübid ja 2017. aastal käis ettevõtte esmakordselt ehitusmessil, kust leiti ka esimesed kliendid. Samal aastal paigaldati ka esimesed katused.

Järgneval aastal tutvustas Roofit.solar oma toodet GreenEST Summitil, kus neil oli demoalal oma boks. Lisaks avanes neil võimalus ka üht paneeldiskussiooni juhtida, mis tõi ettevõttele sellel hetkel olulist tähelepanu. “Alustava ettevõttena oli meie jaoks sel hetkel ülioluline, et saaksime välja paista, kuna keegi ju ei tundnud meid. GreenEST Summit andis meile väga hea tõuke,” rääkis Andres Anijalg.

Läbi aastate on ettevõte erinevatel moodustel tuge saanud ka teadus- ja ärilinnakust Tehnopol. Algusaastatel kasutati Tehnopoli üüripindu ja erinevatel aegadel on nad osalenud ka seminaridel, mis on keskendunud välisturgude vallutamisele. Anijalg tõi eraldi välja selle, et tänu Tehnopolile leiab küllaldaselt häid kontakte ning koostööpartnereid ja saab oma kontaktivõrgustikku kasvatada.

Roofit.solar katus
Roofit.solar katus

Kliimaneutraalsus toob kliente juurde

Hiljuti sai Roofit.solar avalikult välja hõigata, et investeerimisraundi tulemusel kaasasid nad investoritelt 6,4 miljonit eurot. Anijalg tunnistas, et selle nimel nähti ka kõvasti vaeva. “Tarkvara idufirmadesse on riskikapitali investoritel lihtsam investeerida kui meiesugusesse ettevõttesse – peame osa rahast investeerima tootmisliini, teine osa läheb käibekapitali ja kolmas jääb arenduse ning müügi kasvatamiseks. Investoritele ei meeldi eriti rauda ja käibekapitali investeerida,” nentis Anijalg.

Ettevõtte kasuks räägib aga see, et üha aktuaalsemaks muutub kliimaneutraalsus ja seoses sellega tuleb ka hooneid renoveerida, et need vastaks nõuetele. Ühiskonnas toimuvad muudatused on loonud soodsa fooni, et Roofit.solar ja teised selle valdkonna ettevõtted on muutumas üha huvipakkuvamaks. “Meil on juba ka midagi ette näidata – oleme paigaldanud Euroopas 150-200 katust, meil on 30 inimest palgal. Me oleme juba päris ettevõtte moodi,” ütles Anijalg.

Peamiselt on katuseid paigaldatud eramutele, aga on olnud ka kortermaju ja tööstushooneid. Anijalg sõnas, et umbes pooled on olnud täiesti uued hooned ja pooled renoveeritud hooned.

Hetkel on Roofit.solar oma fookuse väga tugevalt suunanud Skandinaaviasse, üsna aktiivsed ollakse näiteks Rootsi turul. Tänu uuele ja väga tugevale juhtinvestorile Saksamaalt, sihivad nad ka sealset turgu.

Anijalg rääkis, et kaasatud investeeringu peamine eesmärk ongi müügi laiendamine välisturgudel. Kindlasti soovitakse edasi arendada ka oma tootmisliini Tallinnas. “Meil on praegu hea tootmine, aga seda annab paremaks muuta läbi teatud tegevuste automatiseerimise. See võimaldaks meil tootmismahtu suurendada ja tootmishindu langetada,” ütles ta.

Baltikumi suurim rohetehnoloogia konverents GreenEST Summit toimub juba 27.-28. oktoobril Kultuurikatlas. Konverentsil saavad sõna rohevaldkonna suured ja väiksed tegijad, uute tulijatega on võimalik tutvuda demoalal.

Laeb infot...