Valitsus kinnitas riigi teaduspreemiate tänavused laureaadid, kelle seas on ka aastapreemia pälvinud Tallinna Tehnikaülikooli inseneriteaduskonna juhtivteadur Vitali Sõritski.

Vitali Sõritski

Aastapreemia said kokku 12 Eesti teadlast eelneva nelja aasta jooksul valminud ja avaldatud parimate teadustööde eest, teatas Eesti Teaduste Akadeemia.

TalTechi materjali- ja keskkonnatehnoloogia instituudi juhtivteadur ja biofunktsionaalsete materjalide labori juhataja Vitali Sõritski pälvis preemia tehnikateaduste alal tööde tsükli „Molekulaarselt jäljendatud polümeerid: kaasaegsed biomimeetilised sensormaterjalid meditsiiniliseks diagnostikaks ja keskkonnaseireks“ eest.

Laureaatide teadustöö tutvustuses on märgitud, et Sõritski ehitab lõksusid, mis elutähtsate või ohtlike ainete molekulide kuju jäljendades oskavad ära tunda ja kinni püüda üksikuid molekule. Loodud erakordselt tundlikud sensorid registreerivad selliseid ohtlikke aineid nagu C-hepatiidi või kroonviiruse valk, keskkonnale ohtlikke antibiootikume või närvisüsteemis olulisi valke nagu ajurakkude poolt toodetavad neurotroofsed faktorid.

1971. aastal sündinud Sõritski kaitses oma doktoritööd 2004. aastal, tema juhendajaks oli silmapaistev keemiateadlane, hiljuti lahkunud akadeemik Andres Öpik.

Lisaks aastapreemiatele anti välja ka kaks elutööpreemiat: pikaajalise tulemusliku teadus- ja arendustöö eest said need meditsiinilise biokeemia professor Mihkel Zilmer ja keeleteadlane Asta Õim.

Preemiad antakse pidulikult üle vabariigi aastapäeva tähistamise raames.