Tallinna Tehnikaülikool

Teisipäeval, 22. veebruaril kell 11-17 toimub Eesti Koostöö Kogu, Riigikantselei ning TalTechi Ragnar Nurkse innovatsiooni ja valitsemise instituudi koostöös kohalikele omavalitsustele, ametnikele, aktiivsetele kogukondadele ja kodanikele suunatud inspiratsioonipäev „KOV: kohaliku osaluse võimalused“.

Inspiratsioonipäeval esitlevad professor Tiina Randma-Liiv ning vanemteadur Veiko Lember esmakordselt Eestis ka rahvusvahelise TROPICO projekti tulemusi ja järeldusi. Päevajuht on Nurkse teadmussiirde juht Külli Taro.

KOV inspiratsioonipäev

Aktiivsed kodanikud on omavalitsuse suurim ressurss. Inspiratsioonipäeval uurime erinevatelt osapooltelt, miks lisaks positiivsetele kogemustele elanike kaasamine mõnikord takerdub ning toob kaasa rohkem tüli kui rõõmu? Otsime erinevate ettekannete, arutelude, töötubade ning näidetega vastuseid, kuidas nügida kohalikku valitsemiskultuuri, suurendada head tahet ning saavutada olukord, kus kodanike arvamusi ka tegelikult otsustamisel arvesse võetakse.

„Olgugi et algatuste esitamise õigus kohalikus omavalitsuses on seaduses kirjas juba aastast 1993, on kohalike algatuste esitamise populaarsus kasvanud viimase pooleteise aasta jooksul ja seda paljuski tänu Rahvaalgatus.ee platvormile, mis võimaldab kodanikel mugavalt digitaalseid allkirju koguda,” sõnas Eesti Koostöö Kogu demokraatia valdkonna ekspert Kadri Org.

"Kuigi digitaalne tööriist on kaasa aidanud kodanikuaktiivsuse tõusule ja viinud otsustajateni mitmed murekohad, takerdub omavalitsustega ühismeele leidmine sageli hea tahte puuduse taha. Sealtmaalt, kus seadus enam ei kohusta, sõltub hea tahte leidmine kohalikest juhtidest ja üldisest valitsemiskultuurist," lisas Org.

Inspiratsioonipäeval jagavad oma mõtteid seoses avatud ja kaasava kohaliku valitsemisega kodanikuaktivist Farištamo Eller, Anija vallavanem Riivo Noor, rahandusministeeriumi regionaalvaldkonna õigusnõunik Olivia Taluste, Tallinna abilinnapea ning kodanikuaktivist Madle Lippus. Paneelarutelu juhib Annika Uudelepp.

Avatud valitsemise partnerluse uue tegevuskava koostamise raames toimub sündmuse raames ka ühine ideekorje, kus otsitakse edasiviivaid innovaatilisi lahendusi, mis Eesti tegevusplaani uueks perioodiks kirja saaks. “Eesti on rahvusvaheliselt hästi tuntud oma demokraatiat toetavate tehnoloogiliste lahenduste poolest, nagu seda on ka kunagi avatud valitsemise partnerluse tegevuskavast välja kasvanud Rahvaalgatus.ee, aga alati ei peagi tegema midagi väga suurt, et valitseda ausalt, läbipaistvalt ja dialoogis elanikega. Just selliseid ideid töötoas otsimegi - ja kes teab, võib-olla mõnest neist saab ka meie järgmine edulugu,” ütles Riigikantselei nõunik Ott Karulin.

Inspiratsioonipäeval esitletakse esmakordselt Eestis ka rahvusvahelise TROPICO projekti tulemusi ja järeldusi. Projekti raames analüüsiti e-osaluse kaasusi 17 erinevas Euroopa riigis. Üle-Euroopalist uuringut juhtinud TalTechi avaliku poliitika professor Tiina Randma-Liiv tõdes, et:  “Digitaalsete tööriistade olemasolu pakub küll suurepärase võimaluse suurema hulga inimeste kaasamiseks, kuid kodanike võimestamiseks ning nendega sisutiheda koostöö tegemiseks on vaja eelkõige kohalike juhtide pühendumist koostööle, pidevat dialoogi erinevate osapoolte vahel ning otsusetegemise protsessi läbipaistvust. Kaasamine ei ole jätkusuutlik, kui see rajaneb vaid üksikisikute entusiasmil ja kui seda ei toeta kohalike juhtide siiras soov kodanikke kuulata ja mõista ning edulood, mis näitavad, et kodanike arvamust on ka tegelikult arvesse võetud.”

Päeva juht on avaliku halduse ekspert Külli Taro. Ühtlasi tähistab inspiratsioonipäevaga oma kuuendat tegutsemisaastat osalusportaal Rahvaalgatus.ee, mille missioon on pakkuda Eesti elanikele mugavat digiväravat riigi elus osalemiseks. Inspiratsioonipäeva täpne programm on leitav sündmuse Facebooki lehelt.

Sündmusel on võimalik osaleda nii ülekande vahendusel kui ka kohale tulles. Sündmuspaigaks on Roseni Torn, Mere puiestee 6, Tallinn. Seoses kehtivate reeglitega pääseb sündmusele vaid COVID-tõendi ja isikut tõendava dokumendi ettenäitamisel. Siseruumides on kohustuslik kanda maski.

Lisainfo ja registreerimine (kuni 15.02) Eesti Koostöö Kogu veebilehel.

Uudis on valminud Eesti Koostöö Kogu pressiteate põhjal.

Laeb infot...