3. ja 17. veebruaril 2024 toimus tehnikaolümpiaad, millest võttis osa 118 osalejat 49 erinevast koolist.

olümpiaad
Fotograaf: Mark Kolk

Olümpiaad koosnes kahest osast: teoreetilisest (eelvoor) ja praktilisest (lõppvoor). Mõlemas voorus oli kolm suurt ülesannet. Teoreetilises voorus tuli lahendada Maa tehiskaaslase liikumisega seotud küsimusi, uurida vesinikkütuse kasutamise otstarbekust transpordi valdkonnas ja arvutada päikesepaneelide tootmises kasutatava legeerimisprotsessi parameetreid. Eelvooru kolmkümmend paremat pääsesid edasi praktilisse lõppvooru. Seal tuli lisaks teoreetilistele arvutustele ehitada iseseisvalt valmis elektrimootor, panna kokku elektroonikakomponentide vesijahutussüsteem ning teha katseid hüdrosilindritega tõstetava silla mudeliga. Ülesanded nõudsid mitmekülgset oskusteadmist füüsika, matemaatika ja keemia vallast ning võimekust ühendada neid praktiliste situatsioonidega.

olümpiaad

Teoreetilise vooru parimad olid Kaarel Toomet Nõo Reaalgümnaasiumist (10.klass), Siim Saarse Pärnu Koidula Gümnaasiumist (11.klass) ja Ralf Robert Paabo (Hugo Treffneri Gümnaasium (11.klass).

Praktilises voorus oli parim Siim Saarse Pärnu Koidula Gümnaasiumist (11.klass). Teise koha saavutas Ralf Robert Paabo Hugo Treffneri Gümnaasiumist (11.klass) ning kolmas koht kuulus Andri Türkson Miina Härma Gümnaasiumist (11.klass).

Üldarvestuse esiviisik:

1. Siim Saarse (Pärnu Koidula Gümnaasium, 11.klass)
  2. Ralf Robert Paabo (Hugo Treffneri Gümnaasium, 11.klass)
  3. Andri Türkson (Miina Härma Gümnaasium, 11.klass)
  4. Kaarel Toomet (Nõo Reaalgümnaasium. 10.klass)
  5. Ainar Tropp (Rakvere Riigigümnaasium, 12.klass)

Eriline suur tänu võistluse korraldajale, Tallinna Tehnikaülikooli töötajatele, Päivo Simsonile, kes oli esindatud tehnikaolümpiaadil korralduses kõikvõimalikes eri rollides, sealhulgas Maris Velströmile ja tudengitele. Samuti täname Raimond Päärut olümpiaadi eestvedamise eest. Erilised tänusõnad ka teistele ülesannete koostajatele ja komplektide ehitajatele: Martin Sarap, Lauri Kütt, Aleksander Kase, Kaimo Sonk, Eero Uustalu ja Jürgen Tammepärg.

Aitäh meie turundustiimile Rosete Köhlerile ja Keiu Orgile, kes kutsusid sellel aasta olümpiaadile rekord arv õpilasi.

Võistluse läbiviimist toetas Haridus- ja Teadusministeerium.

Tulemuste protokoll PDF

Lisainfo võistluse kohta on leitav kodulehelt