Tallinna Tehnikaülikool

Neljapäeval, 11. novembril anti teaduskommunikatsiooni konverentsil üle tänavused Eesti teaduse populariseerimise auhinnad. Parima teaduse ja tehnoloogia populariseerija kategoorias tunnustati teiste seas ka arvutiteaduse professorit Tanel Tammetit ning materjaliteadlast Andres Krummet. Tegevuste ja tegevuste sarjade kategoorias tunnustati TalTechi Tehnoloogiakooli koolituste sarja „Noore Inseneri Programm”.

Parimad teaduse populariseerijad 2021
Parimad teaduse populariseerijad 2021. Foto: Karl Erik Piirimees

Tanel Tammet

Teaduse ja tehnoloogia populariseerija kategoorias sai teise preemia TalTechi arvutiteaduse professor Tanel Tammet.

Tanel Tammet on tegelenud süstemaatiliselt arvutiteaduse, tehismõistuse ja infotehnoloogia praktilise kasutamise, sealhulgas e-riigi alustalade nagu ID-kaardi ja digiallkirja tehnoloogia selgitamisega avalikkusele. Eksperdina küsivad temalt regulaarselt kommentaare kõik Eestis tegutsevad suuremad väljaanded ja meediakanalid, sest tema oskust selgitada ka kõige keerulisemaid protsesse arusaadavalt nii tavalisele kui ka kõige nõudlikumale meediatarbijale hinnatakse kõrgelt.      

Andres Krumme

Teaduse ja tehnoloogia populariseerija kategoorias sai teise preemia TalTechi materjaliteadlane Andres Krumme.

Andres Krumme on materjalitehnoloogia populariseerimise esinumber Eestis. Ta on silmapaistev teadlane, kes tutvustab aktiivselt materjalide ja keemia, keskkonna ja ringmajanduse valdkonda noortele ja laiemale avalikkusele. Tema töö olemasolevate materjalide ümbertöötlemise kui ka uute ja keskkkonnasõbralikumate polümeeride loomise ning kasutuselevõtualal on ühiskondlikult ülioluline. Ta panustab aktiivselt Eesti meedias temaatilistes aruteludes, teaduspõhiste kommentaaridega, lükkab ümber valefakte ja aitab ajakirjanikke faktikontrollides.  

Noore Inseneri Programm

Teadust ja tehnoloogiat populariseerivate tegevuste ja tegevuste sarjade seas sai teise preemia TalTechi Tehnoloogiakooli koolituste sari„Noore Inseneri Programm“.

Koolitusprogramm on gümnasistidele suunatud ja selle eesmärgiks on teadus- ja arendustegevuse ning Inseneeria valdkonna populariseerimine. Tehnoloogiakool on programmi läbi viinud neli aastat, tehtud on üle 100 õppepäeva ja osalejaid on olnud 500 õpilast üle kogu Eesti. Programm on osutunud üle ootuste populaarseks ja läbiviijad tõdevad rahuloluga, et unikaalne õppevorm sobib  suurepäraselt teaduse populariseerimiseks ja inseneri erialade tutvustamiseks ka edaspidi. Projektijuht on Riina Arvisto.  

Žürii esimees Ene Ergma avaldas heameelt, et kuigi viimased kaks aastat on olnud keerulised, on teaduse populariseerijad tegutsenud sama aktiivselt kui enne. „Seda näitasid need rohkem kui poolsada suurepärast kandidaati, kes meile esitati. Komisjonil oli nende seast keeruline valida, aga loodan, et tegime parima valiku ja tublid teaduse populariseerijad said vääriliselt tunnustatud,“ rääkis ta. 

Tutvu kõikide kategooriate laureaatidega Eesti Teadusagentuuri kodulehel.

Laeb infot...