Kolmapäeval, 28. augustil asetasid Tallinna Tehnikaülikool (TalTech) ja Nordecon AS nurgakivi uuele teadus- ja õppehoonele Mustamäel aadressil Mäepealse 3. Liginullenergia tasemel energiatõhusa õppehoone teeb eriliseks puidu laialdane kasutamine nii konstruktsioonis kui ka viimistlusmaterjalina. Hoone valmib 2020. aasta kevadel.

Five men standing in front of advertisement flags with builder's hats

Galerii sündmusest. Pildid tegi Oleg Hartšenko.

„Tallinna Tehnikaülikooli linnak sai oma esimese nurgakivi ca 50 aastat tagasi. Mul on hea meel, et kasvatame uue teadus- ja õppehoonega oma linnakut ka väljapoole selle klassikalisi piire,“ ütles Tallinna Tehnikaülikooli rektor Jaak Aaviksoo„Ehitus on TalTechi üks nurgakivi ja siit on välja kasvanud tänased ehituse valdkonna olulisemad isikud. Just see hoone annab meile võimaluse luua veelgi tugevamat akadeemilist sisu ja kujundada tulevasi ehitusvaldkonna tegijaid,“ kinnitas ta. Jaak Aaviksoo lisas, et Mäepealse 3 õppehoone on Eesti üks esimesi avalikke puithooneid, mis on ehitatud tehases toodetud puitelementidest.

„Kuigi TalTechi linnakus on suuruselt oluliselt võimsamaid hooneid, on antud hoonekompleksi ehitamine hea insenertehniline väljakutse, kuivõrd puitkonstruktsiooniga maja saab olema liginullenergiahoone. Mäepealse 3 aadressile kerkib Eesti ehitushariduse tipptasemel kompetentsikeskus, mida ehitatakse energiatõhususe viimase malli järgi ning kus hakkavad õppima ja erialaseid katsetusi tegema tulevased spetsialistid, kelle käe all valmivad tulevikus uue generatsiooni keskkonnasõbralikumad ja energiatõhusamad ehitised,“ sõnas Nordecon ASi juhatuse esimees Gerd Müller.

Hoones hakkavad paiknema mitmed TalTechi ehitusvaldkonna teadus- ja õppelaborid: ehituskonstruktsioonide, geotehnika, teede ja liikluse, ehitusfüüsika, ventilatsiooni ja sisekliima ning vee kvaliteedi laborid.

Mäepealse 3 õppehoonel on kolm maapealset ja üks maa-alune korrus, ehitise hoovipoolne osa on liigendatud ühekorruselisena (suletud brutopind kokku: 4 068,5 m2). Uue hoone karkass on projekteeritud ristkihtpuitpaneelidest; fassaadi moodustavad tehases valmistatud puitkonstruktsioonis välisseinaelemendid, suured alumiiniumprofiilis vitriinaknad, ruumilised alumiiniumprofiilidest fassaadikassetid ja Accoya puidust välisplaadid. Kinnistule ehitatakse parkla ja kergliiklustee koos välisvalgustusega. Hoone ette ja sisehoovi on kavandatud massiivsest liimpuidust istepingid – eesmärgiga eksponeerida liimpuitu kui väärikat ehitusmaterjali avalikus ruumis. Siseruumide märksõnadeks on puit, orgaanilisus, läbipaistvus.

Hoone arhitekt on Tõnu Laigu, QP Arhitektid OÜ.

Mäepealse 3 teadus- ja õppehoone rekonstrueerimis- ja laiendustööde maksumus on 5,688 miljonit eurot, hinnale lisandub käibemaks, ehitust kaasrahastab Euroopa Regionaalarengu Fond.

Video hoone 3D vaatest. Video autor Raido Puust

3D joonised valmivast hoonest

TalTech on Eesti tehnika- ja IT-teaduse ning -hariduse liider, kust saab kõrgharidust kõigil astmetel inseneri- ja tehnikateadustes, infotehnoloogias, majanduses, loodusteadustes ja merenduses. TalTechi tugevus peitub valdkondade sünergias, rahvusvahelisuses ja akadeemilise tegevuse suunatuses praktiliste tulemuste saavutamisele. Tallinna Tehnikaülikool tähistas 2018. aastal oma 100. aastapäeva.

Nordeconi kontsern (www.nordecon.com) hõlmab ettevõtteid, mis on keskendunud hoonete ja rajatiste ehitamise projektijuhtimisele ja peatöövõtule. Geograafiliselt tegutsevad kontserni ettevõtted Eestis, Ukrainas, Soomes ja Rootsis. Kontserni emaettevõte Nordecon AS on registreeritud ja asub Tallinnas, Eestis. Kontserni 2018. aasta konsolideeritud müügitulu oli 223 miljonit eurot. Nordeconi kontsern annab hetkel tööd ligi 660 inimesele. Alates 18.05.2006 on emaettevõtte aktsiad noteeritud NASDAQ Tallinna Börsi põhinimekirjas.