1. oktoobril algas maailmanäitus EXPO 2020 Dubais, kus Eesti paviljonis tutvustatakse kõigile maailmanäituse külastajatele ka Tallinna Tehnikaülikooli teadustöid.

Foto: EAS

vaade Dubaile

See on esimene kord, kui maailmanäitus toimub Lähis-Ida regioonis. Maailmanäituse peateema on „Connecting minds, creating the future“ ehk et koos tegutsedes suudame luua parema maailma. EXPO 2020 kolm alateemat on Opportunity ehk võimaluste loomine innovatsiooniks, Mobility ehk teadmiste, ideede ja kaupade liikumine ja digitaalne ühendatus, ning Sustainability ehk tasakaalu otsimine planeedi ressursside kasutamisel.

Kahekorruseline sinine Eesti paviljon asub maailmanäituse südames Mobility alal kohe peaväljaku kõrval. Kummalgi korrusel on põrandapinda 400 m2 ja esimene korrus on avatud kõikidele huvilistele, kus tutvustame külastajaile interaktiivselt Eesti lugu. On ka põhjamaist tänavatoitu pakkuv kohvik, mille juures serveerib alkoholivabasid kokteile ja kohvi robot-baarmen Yanu. Paviljoni teisel korrusel asuvad Tallinki äri-lounge, Nortali konverentsikeskus, Pay RND nõupidamisruum, HARNO, Standardi ja Kuubis arhitektide koostöös valmiv uuenduslik tuleviku nutiklassi mudel ning ettevõtete äriekspositsioon. Kokku on Dubais esindatud üle 40 Eesti ettevõtte ja organisatsiooni.

Eesti paviljonis on märksõnadeks digitaalne, nutikas ja jätkusuutlik ning Eesti ekspositsioon jutustab Eesti digiühiskonna lugu. Ülikoolil on selles loos oma osa: koos Eesti riigiga viime maailmale tutvumiseks kontseptsiooni hästi toimivast e-riigist, näitame selle kasusid kodanikele ja riigivalitsejatele ning jagame maailmale oma kogemust ja õppetunde. Esitleme ülikooli teadus- ja arendustegevust targa linna ja tarkade keskkondade valdkonnas: kuidas suurandmed, 5G, asjade internet ja nutikad lahendused aitavad paremini korraldada transporti, valgustust, linnaõhku jmt.

Eesti paviljonis on TalTech pidevalt kohal oma ekraani ja lühivideotega, millega tutvustame ülikooli teadus- ja arendustegevust targa tulevikulinna suunal viie konkreetse projektiga:

• uue põlvkonna päikesepaneelid;

• viimase miili transpordilahendus autonoomsete sõidukitega;

• Tallinna-Helsingi digitaalne dünaamiline rohemudel GreenTwins;

• hoone suutlikkuse audit reaalajas;

• energiavajaduse vähendamine mikrovõrkude ning energiasalvestite abil.

Maailmanäitus EXPO 2020 Dubai on avatud 31. märtsini 2022.

Expo paviljon