Heleene Lippmaa on TalTechis avaliku halduse ja riigiteaduste eriala 2. kursuse tudeng. Tallinnast pärit Heleene töötab õppimise kõrvalt turismivaldkonnas, vaba aega meeldib talle veeta muusikat tehes, perega kvaliteetaega veetes või sõpradega lauamänge mängides ning filosoofilisi vestlusi pidades.

Heleene Lippmaa

Mida tähendab riigivalitsemine maailmas, kus riigipiirid ei kehti (vt nt Schengen ja EU)?

Me sõltume järjest enam sellest, mida tehakse teistes riikides ja Euroopa liidu tasemel, kuid meil on ka rohkem õppimis- ja enesearendusvõimalusi. Mida enam oleme põimitud teiste riikidega nii poliitiliselt kui ka majanduslikult, seda suuremat rolli mängib efektiivne koostöö ja koordineerimine.

Mida tähendab valitsemine Sinu jaoks ja kelle töö on valitsemine?

Valitsemine on kaalutletud legitiimsete otsuste langetamine ning nende otsuste eest vastutuse võtmine. Valitsemine on esmajoones just riigisektori ametnike ja poliitikute töö, kuid see ei tähenda, et kodanikud peaksid istuma käed rüpes ja laskma riigisektoril enda eest rääkida. Kodanikud saavad valitseda, hääletades valimistel!

Kas siit erialalt tulevad ametnikud, poliitikud või poliitikaanalüütikud?

Siit erialalt tulevad haritud kodanikud, kes teavad, kuidas nende riik töötab. Inimesed, kelle südameasjaks on riigi jätkusuutlikkus ja kodanike heaolu ning kes on motiveeritud töötama selle nimel. Ma usun, et amet mängib siinkohal väiksemat rolli kui sisemine motivatsioon töötada oma riigi kallal ja selle heaks.

Üks fun fact, mida sa enne ülikoolis õppimist ei teadnud.

Sipelgate hingeelu on peaaegu sama keeruline kui inimeste oma ning nende sotsiaalne kord on kõrgelt arenenud. Aga sellest räägib lähemalt juba politoloogia aluste õppejõud!

Kas tahaksid õppida avalikku haldust ja riigiteaduseid? Siis uuri selle õppekava kohta lähemalt: https://taltech.ee/avalikhaldus. Sisseastumisavalduse saad SAISis esitada juba täna.