Tallinna Tehnikaülikool

TalTechi Virumaa kolledži vanemteadur Hella Riisalu pälvis Äripäeva Eduka Eesti arvamuskonkursil Eesti Gaasi eripreemia 15.aprillil ilmunud artikli eest „Kuhu paigutada plastjäätmetes peituv liigne süsinik? Bioreaktorisse, nõudmiseni“.

Äripäeva arvamustoimetuse juhi Neeme Korvi sõnul on Hella Riisalu artikkel julge, tulevikku vaatav ja positiivne: „Suurepärane, kui Eduka Eesti ideedes kasutatakse ära Eesti maailmatasemel teadust.“

Hella Riisalu kirjutab oma artiklis, et plastjäätmetes peituv liigne süsinik tuleks ladestada bioreaktorisse, mis võimaldaks seda vastavalt vajadusele uuesti kasutusele võtta. „Võimalik lahendus oleks orgaaniliste jäätmetega saastunud plastjäätmete kihiti ladustamine vaalu spetsiaalselt ettevalmistatud platsile (sisuliselt bioreaktorisse), millel on nõrgvee ja biogaasi kogumissüsteem. Millised on vahekihtide materjalid, kas orgaanilised jäätmed, pinnas või nende segu, selgitab uurimine. Kui piisavalt kaua gaasi enam ei eraldu, võib reaktori lahti kaevata, eraldada plastijääk tekkinud kompostist ja suunata edasisse töötlusse just siis, kui selles peituvat süsinikku vaja on,“ kirjeldab tööprotsessi TalTechi Virumaa kolledži vanemteadur Hella Riisalu.

Eesti Gaasi nõukogu esimees Ain Hanschmidt hindab Hella Riisalu panust kõrgelt: „Meie soov oli tunnustada ja innustada Eesti Gaasi eripreemiaga teadlaste kaasalöömist Eduka Eesti arvamuskonkursil ning premeerida suurepärast ideed. Hella Riisalu kutsus oma arvamusloos üles plastjäätmeid bioreaktorisse ladustama, et tehnoloogiate tekkides ja arenedes nendega midagi targemat peale hakata kui tänane prügilasse matmine või ära põletamine. Olen seda meelt, et kõiki meie tänaseid probleeme ei saa ega peagi kiirkorras ära lahendama olemasolevate tehnoloogiatega. Usaldan teadlasi ja teadust – kui täna veel õigeid lahendusi pole, mis suudaks liiati turu vastu töötada, siis küll need ühel hetkel tekivad ning kokkuvõttes võidame rohkem.”

Vanemteadur Riisalu kinnitab, et idee pole tekkinud tühjale kohale. Eesti teadlased on välja selgitanud, et vanast prügilast saab plastjäätmed edasiseks kasutamiseks sobival kujul välja sorteerida ning neid pürolüüsiõli tootmiseks kasutada. Seega võiks jälle just Eesti olla oma suurusest suurem ja lahendada maailmale olulise probleemi.

Edukas Eesti on Äripäeva, Veriffi, Eesti Gaasi, If Kindlustuse, Ellex Raidla Advokaadibüroo, Swedbanki ja Technopolis Ülemiste konkurss, kuhu oodatakse iga-aastaselt Eesti eduloo uuendamise ja arengu kiirendamise ideid arvamusloo vormis. Sel aastal toimus konkurss juba 11. korda ning tänavu osales ligi sada tööd.

Nomineeritud artiklit saab lugeda lähemalt siit: https://www.aripaev.ee/arvamused/2023/04/15/hella-riisalu-kuhu-paigutada-plastikjaatmetes-peituv-liigne-susinik-bioreaktorisse-noudmiseni?

  • Täpsem info: TalTechi Virumaa kolledži kütuste tehnoloogia teadus- ja katselabori vanemteadur Hella Riisalu, +372 524 7372

  • TalTechi Virumaa kolledži põlevkivi kompetentsikeskuse juhataja Kalle Pirk, +372 502 4714

Laeb infot...