TalTechi võrkpallinaiskonna jaoks lõppes äsja ajalooliselt edukas hooaeg: koju toodi nn kuldne trifecta: Eesti karikas, Balti Liiga karikas ning Eesti meistrivõistlused. Kuigi pealtnäha võis tunduda, et selle saavutamine tuli pigem lihtsalt, siis tegelikult eelnes sellele kõigele pikk eeltöö ning loendamatud tunnid jõu- ja pallisaalis.

Tom Erik Luoma-Aho ½ Foto: Gertrud Alatare

Võrkpallinaiskond kuldset karikat saamas

Peatreener Marko Metti sõnul sai TalTechi tiim, mis koosnes praktiliselt tervest Eesti koondisest, alguse 2019. aasta augustis, mil treener Mett (toona Eesti koondise abitreener) kutsus enne Euroopa meistrivõistluste finaalturniiri Männiliiva tänavale palli mängima kõiki neid, kes oma karjääri välismaal jätkata ei tahtnud.

Tööd alustati kohe pärast Euroopa meistrivõistluseid, aastal 2019, eesmärgiga hoida Eestis asuvaid parimatest parimaid koos, et veel tugevamana vastu astuda 2021. aasta Euroopa tšempionaadile. Kohe esimesel koos veedetud aastal toodi koju Eesti karikas ning ülimalt suured lootused ka ülejäänud tiitlid trifecta’st võita püsisid seni, kuni Balti Liiga finaalis suutis Riia Võrkpallikool 0:2 kaotusseisust kohtumise võita 3:2. Teiseks mõruks pilliks naiskonnale oli Eesti meistrivõistluste ärajäämine koroonaviiruse tõttu.

Hooajale 2020/21 mindi eesmärgiga mängida (lisaks teistele liigadele) ka Soome Meistriliigat, kus pallivad ka mitu Euroopa tasemel võistkonda. Kahjuks jäi see plaan katki, jällegi maailmas möllava viiruse tõttu. Võistkond aga oli vaat et veelgi tugevam kui eelneval aastal – nimelt hakkas Eesti koondist uueks tsüklist juhendama itaallaste väeosa, mis tähendas, et „minikoondise“ juurde saadeti ka Itaaliast „diplomaat“ – füsioterapeut ja imemees Giuseppe Pigliacampo. Peatreener Metti sõnul pääseti suurematest vigastustest suuresti tänu Pepele. Suurepäraselt täitis kaptenirolli Mari Loorman, kes suutis niivõrd nimekate mängijate seas hoida terve hooaja püsinud motiveeritust ja sihikindlust. Seda saavutada 2x päevas trenni, tavatöö ja kooli kõrvalt ei ole olnud lihtne.

treener Marko Mett

Esimesele tiitlimängule 2021. aasta jaanuaris mindi vastu kindla tundega: alates hooaja algusest oli võistkond mänginud ülimalt kindlalt ja terve hooaja ainus kaotus oli selleks ajaks jäänud paari kuu tagusesse aega. Karikafinaalis oli vastaseks samuti suure favoriidina Audentese naiskond, kes juhuslikult andis TalTechile ka hooaja ainsa kaotuse. Peatreener Metti sõnul oli see üks kaotusmäng neile väga kasulik õppetund ning finaal võideti kindlalt 3:0.

Balti Karikafinaalis mindi taas vastamisi eelnevast aastast murtud südame kaasa andnud Riia võrkpallikoolile. Riiakad sai finaalis koolituse, mida nemadki polnud ammu kogenud – 0:3 – ja TalTech/Tradehouse naiskond tõi koju teise kulla.

Kuldse trifecta’ni oli jäänud vaid üks väljakutse: Eesti meistrivõistluste võit. Naiskonna igiliikuri, kapteni ning elava legendi Mari jaoks oli see eriti märgilise tähtsusega. Nimelt polnud ta ligi kümne TalTechis veedetud aasta jooksul veel kordagi võitnud ei Balti karikat ega Eesti meistri tiitlit. Lisaks oli Mari juba välja öelnud, et tänavune hooaeg jääb tema jaoks viimaseks. Pingeid kruvis veelgi tõsiasi, et Mari sai täpselt enne finaalseeriat vigastuse, mis ta terveks seeriaks välja jättis. Finaalis tuli vastu võtta sinna üllatuslikult jõudnud Võru VK, kust oma tee võrkpalli juurde leidis kunagi ka peatreener Mett. Väga tugevat vastupanu osutanud Võru suudeti siiski lõpuks alistada 3:0. Viimase mängu viimastel hetkedel otsustas peatreener Mari veel kord platsile saata, et ta saaks oma karjääri lõpetada ikkagi väljakul.

Hetkel, mil pall puudutas viimast korda põrandat ja kõlas kohtuniku lõpuvile, langes kogu koorem kapten Mari Loormani õlgadelt ning vallandus emotsioonide laviin. 2012. aastal kodulinnast Tõrvast TalTechi mängima ja õppima tulnud Loorman oli andnud oma ülikoolile kõik, mida anda saab, selle juures kasvatades poega ja tehes edukat karjääri. Mari mitte ainult ei saanud oma eluga hakkama, vaid lahkub võrkpalliplatsilt täielikus tipus, nii spordi kui ka tavaelu mõttes. Mari oli ka rasketel aegadel tohutult suureks eeskujuks oma naiskonna noormängijatele.

Mari Loorman kuldse karikaga

Mis saab TalTechi naiskonnast tulevasel hooajal? Lähitulevik sõltub peatreener Metti sõnul suuresti koondise käekäigust: kui TalTechile naeratab õnn ning taas saadakse välja panna nn supertiim ja Eesti minikoondis, siis tõenäoliselt üritatakse vallutama minna liigasid üle mere. Kindlasti on nii mängijate kui ka teiste tiimiliikmete poolt armastatud Mett peatreenerina jätkamas oma Reaalkooli ameti (klassijuhataja ja kehalise kasvatuse õpetaja) kõrvalt.

Mis puudutab aga Mari Loormani, siis tema tahab suvel sukelduda rannavollelaintesse ja leida end rohkem looduse seltsis – vabaõhutegemised, matkamine erineval moel nii maad kui ka merd mööda, taasleida armastus lumelaua ja teistegi talialade vastu. Ühesõnaga teha kõike, mis aastate jooksul tegemata on jäänud.

Loe intervjuusid Marko Metti ja Mari Loormaniga.