Tallinna Tehnikaülikool

Maailma suurim rahvusvaheline elektrotehnikat arendav mittetulunduslik erialaorganisatsioon IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers) nimetas Tallinna Tehnikaülikooli elektroenergeetika ja mehhatroonika instituudi jõuelektroonika uurimisrühma juhi, akadeemik Dmitri Vinnikovi  IEEE Fellow** liikmeks.

Aunimetuse pälvis ta panuse eest impedants-tüüpi jõupooljuhtmuundurite arendamisel ja nende tööstuslikul juurutamisel.

Dmitri Vinnikov on impedants-tüüpi muundurite alal maailma üks esimestest innovaatoritest ja edendajatest. Tegu on uudse energiamuundamise tehnoloogiaga, mis sobib eriti hästi kasutamiseks taastuvenergeetikas. Mitmeid tema loodud lahendusi on kasutatud uute vesiniku kütuseelemente, päikesepaneele, tuuleturbiine või aku-energiasalvesteid teenindavate jõuelektrooniliste süsteemide loomisel. Tal on kokku 16 patenti ja kasuliku mudeli tunnistust ning rohkem kui 400 ajakirjas või konverentsil avaldatud teadusartiklit.

Dmitri Vinnikov pälvis aunimetuse esimese Eesti teadlasena. Tunnustuse tõi talle lisaks kõrgetasemelisele teadustööle ka aastatepikkune panus vabatahtlikku töösse. Tema asutas IEEE Eesti sektsiooni ühendatud tööstus- ja jõuelektroonika töörühma ning on aktiivselt populariseerinud ja edendanud Eestis ja teistes Balti riikides jõuelektroonikat, organiseerides tudengitele ja erialaspetsialistidele mitmeid üritusi.

**IEEE Fellow aunimetusi antakse vähestele  IEEE vanemliikmetele tunnustusena nende kõrgetasemeliste saavutuste eest teaduse, tehnoloogia või inseneritöö alal. Igal aastal saab Fellow aunimetuse vähem kui 0,1% hääleõiguslikest IEEE liikmetest. IEEE on enam kui 409 000 liikmega rohkem kui 160 riigist maailma suurim erialaspetsialiste liitev organisatsioon.

Laeb infot...