Kohtla-Järvelt pärit metallkonstruktsioonide monteerimise tehnoloogiainsener Andrey Aleksejev õppis TalTech Virumaa kolledži masinaehituse eriala 2015-2019.

VK_Andrei_Aleksejev

Millist kasu inimesed iga päev selle ala spetsialistidelt saavad?

Ida-Virumaal, kus ma elan, ja üldiselt Eestis on masinaehitus väga arenenud. See kehtib peamiselt selliste riigiettevõtete kohta, nagu kaevandused, põlevkivitöötlemise tehased, kus pidevalt vajatakse hooldust ja rekonstrueerimist, samuti ettevõtted, mis tegelevad metallkonstruktsioonide monteerimisega. Nendes valdkondades on toote jaoks vajalik kõrge kvaliteet, vastavus eri taseme standarditele ja ohutusmeetmetele. Selleks on vaja kõrgelt kvalifitseeritud spetsialiste, kelleks lihtsalt ei saa saada ilma hariduse ja töökogemuseta. Kui me räägime tsiviilmasinaehitusest, siis juba elementaarsed teadmised, kuidas teie auto või kodutehnika (näiteks muruniiduk või trimmer) on tehtud, on huvitavad ja kasulikud.

Räägi kõige põnevam asi, mis sul oma erialases valdkonnas on ette tulnud?

Mingil oma elu hetkel metallkonstruktsioonide alal töötades jõudsin järeldusele, et mul pole edasiseks kasvuks teadmisi. Seetõttu otsustasin võtta Tallinna Tehnikaülikooli Virumaa kolledžis täienduskoolitusena mitu tasulist kursust. Nädalavahetustel koos kaugõppe osakonnaga õppeaineid külastades asusin tasapisi õpilasellu, mis mulle meeldis. Kohtusin inimestega, kes jagasid minu eluvaateid, Eesti erinevatest linnadest pärit inimestega, ja neid kõiki huvitas üks asi – kõrghariduse saamine. Kursustel osalemine ja mõistmine, et lisaharidus ei ole liigne, ja veelgi enam, et see on kõrgharidus, otsustasin järgmisel semestril koos oma rühmaga täisprogrammile üle minna ja sukelduda üliõpilase ellu. Paralleelselt õppimisel saadud teadmiste kasvuga muutus ka minu elu. See polnud kerge periood, kuid pärast viit aastat ei kahetse ma seda mitte sugugi: nüüd saan tasu oma tol ajal panustatud aja eest. See karastas mu iseloomu ja aitas endale tõestada, et lootusetuid olukordi pole olemas, ja selleks on vaja vaid tahtmist oma elu muuta. Minu puhul osutus see täiendava kõrghariduse saamiseks, mille kaudu jätkan oma elu paremaks muutmist. Märkasin, et pärast CV Keskuse portaalis info muutmist keskharidusest kõrghariduseks hakati mulle sagedamini töökohti pakkuma. Nüüd ei karda ma ilma tööta jääda, sest tean, et minu oskused ja teadmised on tööturul vajalikud.

Üks lõbus tõik, mida sa enne sel erialal õppimist ei teadnud.

On hea fraas: „Teadmised õlgadele ei suru“ (Знания на плечи не давят) ehk mida rohkem oma erialal teadmisi on, seda kompetentsemaks muutud. Seda ütles mulle üks direktor. Järgin seda soovitust. Teadmised ja oskused elavad alati sinuga. Mõnikord ei saa inimene aru, miks tema elu keerleb nõiaringis ja näib seisvat paigal. Sellest, millised oskused inimesel on, sõltub tema elutustase.

Minu jaoks oli huvitav avastus, et mida rohkem õppisin ja teadmisi sain, seda enam sain aru, et ma ei tea piisavalt palju. Iga enda jaoks uue kasuliku avastusega jõudsin mõtteni, et kuidas ma olen varem ilma selleta elanud. Iga minu jaoks uus kasulik info aitas mul töökohal olemasolevaid probleeme kiiremini ja paremini lahendada. See äratas minus veelgi suuremat huvi ja janu teadmiste järele. Püüan omandatud teadmisi, mis on mulle olulised, praktikas rakendada, kuna iga teooria nõuab kinnitust ja kinnistamist. See võtab küll lisaaega, kuid aitab mul saadud teadmisi omandada ja mitte tulevikus kaotada.

Esitatud küsimusele vastates võin öelda nii. Ma ei teadnud, et tuleb elu lõpuni teadmisi ja haridust omandada. Minu jaoks hariduse saamine oli omamoodi trepiaste või pöördepunkt, mis karastas mu iseloomu ja arendas vajalikke oskusi. Lõppude lõpuks on kõrghariduse omandamine nagu kvaliteetse elatustaseme jaoks vajaliku tööriista ostmine.

21. sajandi masinaehitustehnoloogid on tõelised leiutajad ja innovaatorid, kelle ülesandeks on kujundada uusi tööstus- ja tootmistehnoloogiaid. Masinaehitustehnoloogia õppimine pakub põnevat nii neile, kes soovivad keerukate arvutiprogrammidega tegeleda, kui ka neile, kes tahavad projekteerida ja valmis ehitada vägevaid masinavärke: https://taltech.ee/protsessidejuhtimine