Tallinna Tehnikaülikoolis liikus jaanuari alguses palju tüdrukuid. Nimelt korraldas ülikooli tudengitele tuginev liikumine Enerhack tasuta laagri 315 tüdrukule, et energeetika neid inspireeriks. „Eesti Inseneride Liidu presidendina näen, et naisi on inseneerias väga vähe. Loodan, et sellise laagri abil suudame asja kasvõi natukene parandada,“ lausus TalTechi vanemlektor Igor Krupenski.

Tüdrukud laagris

Kuna laagris osalenute vanus ulatus seitsmest 18. eluaastani, olid ka tegevused erineva keerukusega. Nooremad (7-10), keda oli huviliste seas kõige rohkem, valmistasid kuuma- ja külmakotte, tulepüsiva slaimi ja palju muud. Vanemad pidid panema kokku töötava tuulegeneraatori ning tootsid ka vesinikku, mida kasutati väikese sõiduauto kütusena.

Nii teoreetilised kui ka praktilised tunnid viisid läbi energiatehnoloogia ja elektroenergeetika tudengid, neid juhendasid ja vajadusel abistasid Tehnikaülikooli lektorid ja teadurid.

Töö toimus nii eesti kui ka vene keeles. Need venekeelsed tüdrukud, kes kuigivõrd eesti keelt oskasid, integreeriti nn eesti rühmadesse. Venekeelsetes rühmades oli ka Ukraina lapsi.

Tava kohaselt on laagrilistele esinemas käinud tuntud naised, tänavu näiteks Euroopa Komisjoni energeetikavolinik Kadri Simson ja kultuuriminister Piret Hartman, kes lõpetas TalTechis mullu IT magistriõppe. Kokku on laagrite raames seni olnud 17 külalisesinejat, peaaegu kõik neist Tehnikaülikooli vilistlased. Veebilehel https://enerhack.camp/2023 on üleval ka kõikide külalislektorite esinemised.

Vanemate hinnangul jäid lapsed väga rahule. „Tütar tuli koju vaimustunult, uute teadmistega ja tuttavatega,“ lausus Sofia ema Anna. „Imetore algatus! Ootame juba innukalt infot suvel toimuva laagri kohta.“ „Tänud meeskonnale ja jõudu tegutsemisel!“ lisas Mirteli ema Maris.

Carmeni ja Emma ema Kaidi sõnul meeldisid tüdrukutele erinevad katsed, samuti õppisid nad mängima malet. „Lapsed pääsesid esimest korda elus TalTechi, nüüd plaanivad nad juba siia õppima tulla,“ lausus Kaidi.

Enerhacki meeskond korraldas Tallinna Tehnikaülikoolis koolinoortele energeetikalaagri ka 2021. aasta suvel, siis võttis sellest osa koguni ligi 1500 last.

Liikmete entusiasmil põhinev Enerhack tuli kokku 2021. aastal, pooleteise aastaga on valminud rohkem kui 20 projekti. Lisaks laagritele antakse õpet koolides, korraldatakse inseneridele ja väljasõite energeetikaga seotud objektidele. Seitsmeliikmelisse meeskonda kuuluvad peamiselt TalTechi energiatehnoloogia bakalaureuse- ja magistriõppe üliõpilased.