Toidu- ja biotehnoloogia erialal saab teha põnevaid avastusi toidu, toitumise ja tervise teemadel. TalTechi tudeng Kristin Sepp räägib oma õpingutest ja sellest, mida põnevat on ta ülikoolist lisaks haridusele kaasa saanud.
Palun räägi, millist eriala õpid ja miks valisid just selle eriala?
Õpin TalTechis toidu- ja biotehnoloogia erialal. Valisin selle eriala, kuna mind on alati huvitanud toit, toitumine ja inimese tervis. Tegelen aktiivselt ka spordiga. Olen kabareetantsija Tantsutrupp Lancy's ning just seetõttu on toitumine minu jaoks väga olulisel kohal. Soovisin õppida eriala, mis ühendaks teaduse, praktilised teadmised ja minu isiklikud huvid. Mulle meeldib, et sellel erialal saab näha, kuidas teadus päriselt meie igapäevaelu mõjutab.
Mida enne õppima asumist kõige rohkem kartsid? Kas hirm osutus põhjendatuks?
Kõige rohkem kartsin reaalaineid, näiteks kõrgemat matemaatikat ja orgaanilist keemiat. Mõtlesin, et äkki ei saa kõigega hakkama või ei õnnestu kõik esimesel korral. Tegelikult sain üsna kiiresti aru, et õppejõud on väga toetavad ja mõistvad. Iga probleem või mure leiab lahenduse, kui julged abi küsida ja oma muredest rääkida. Ülikool õpetas mulle ka seda, et kõike ei peagi kohe perfektselt oskama - oluline on järjepidevus ja huvi õppida.
Mis on olnud kõige põnevam teadmine, mida oled sel erialal õppides saanud?
Põnev oli teada saada, kui palju mõjutavad mikroorganismid ja erinevad protsessid toidu omadusi, maitset ja kvaliteeti. Näiteks on olnud väga huvitav uurida fermentatsiooni ja leivajuuretiste maailma ning näha, kuidas teadus päriselt igapäevase toiduga seotud on.
Kus ja kellena selle eriala lõpetajad töötavad?
Selle eriala lõpetajad töötavad väga erinevates valdkondades - näiteks toiduainetööstuses, laborites, kvaliteedijuhtimises või hoopiski tootearenduses. Samuti on võimalik töötada erinevates biotehnoloogiaettevõtetes või jätkata õpinguid magistriõppes ja seejärel doktorantuuris. Mulle eriti meeldib selle eriala juures see, et võimalusi on palju ning igaüks saab leida endale sobiva suuna.
Üks soovitus neile, kes kaaluvad sellele erialale õppima tulemist?
Ära karda, kui kõik õppeained ei tundu alguses lihtsad. Kõike on võimalik õppida ning oluline on huvi ja tahe proovida. Kui teed midagi päriselt südamega ja naudid seda, jääd lõpuks silma ka teistele ning võimalused tulevad sinu juurde ise. Minu jaoks ongi kõige tähtsam olnud teha seda, mis mulle päriselt meeldib.
Üks fun fact või äge kogemus õpingute ajast?
Kõige ägedam kogemus minu jaoks on olnud lõputöö tegemine leivajuuretiste teemal. See pani mind täiesti teise pilguga vaatama igapäevast toitu ja näitas, kui palju põnevaid protsesse toimub isegi ühe leiva valmistamisel. Oli väga huvitav näha, kuidas mikroorganismid mõjutavad maitset, lõhna ja kogu fermentatsiooniprotsessi ning miks erinevad muutused fermentatsiooni käigus toimuvad. Just sellised praktilised kogemused ongi teinud õppimise minu jaoks palju põnevamaks ja päriselt eluliseks.
Mida ülikool on lisaks haridusele Sulle veel andnud?
Ülikool on andnud mulle palju rohkemat kui ainult teadmised. Olen saanud võimaluse esitleda oma lõputöö tulemusi nii Brüsselis teaduskonverentsil kui ka populaarteaduslikus ajakirjas Oma Maitse. Lisaks sain TalTechi Arengufondi stipendiumi kaudu väga väärtusliku praktikakogemuse ettevõttes ÄIO, kus on mul nüüd võimalus ka tööalaselt edasi areneda. Tänu sellele olen saanud uusi tutvusi, praktilisi kogemusi ja palju enesekindlust. Väga väärtuslikud on olnud ka inimesed, keda olen ülikoolis kohanud - olen saanud oma kursuselt samuti palju häid tutvusi ja sõpru. Tunnen, et ülikool on aidanud mul areneda mitte ainult erialaselt, vaid ka inimesena.
Kui sind huvitab, millest koosneb meie igapäevane toit, kuidas toimub tänapäevane toidutootmine, miks ei sobi sama toit kõigile inimestele, kuidas tagada toidu ohutus ja palju muudki toiduga seotut, siis vali toidu- ja biotehnoloogia eriala. Sellel eriala kohtuvad nii keemia, matemaatika, bioloogia kui füüsika. Tule muuda meie tulevik tervislikumaks!