Tallinna Tehnikaülikool

Rootsist pärit Viktoria Bondegård käis militaarkallakuga gümnaasiumis, kuna tahtis saada politseinikuks. Siis aga soovid muutusid ning ta läks tööle personalivaldkonda, enne kui tuli TalTechi algul bakalaureuse- ja siis magistriõppesse rahvusvahelise ärikorralduse erialal. Viktoriale meeldib veeta aega lähedastega, lugeda ja õppida uusi asju, aga veel meeldib talle adrenaliin ja olla aktiivne. 

Rahvusvahelise ärikorralduse tudengid
TalTechi majandusteaduskonna tudengid

Mis on hea äri alused? 

Nii suured kui ka väikesed edukad ärid vajavad head juhtimist, ülalt alla. Head juhid oskavad tagada töötajatele kommunikatsiooni, organisatsioonikultuuri ja selged sihid, lisaks töötajaid motiveerida nii, et selged sihid saavutatakse ilma läbipõlemiseta. 

Kuidas Eesti ärikeskkond erineb Sinu kodumaa omast? 

Peaaegu kindlasti kõik on Eestis digitaliseeritud ja protsessid on üldiselt kiiremad. Rootsis võib ettevõtte loomine võtta nädalaid ja sisaldada hulgaliselt paberitööd. 

Kasumi teenimise kõrval lasub igal ettevõttel ka sotsiaalne vastutus. Kuidas leida tasakaal omanike ja ühiskonna vajaduste ja huvide vahel? 

Kui ettevõte jõuab moraalse kompromissini ettevõtte ja selle omanike huvide vahel, siis see ongi moraalselt mõistlik tasakaal. Kasumlikkus on äridele kõige olulisem, see ongi ettevõtte eesmärk. Samas peab olema väga vastutustundlik see, kuidas kasumini jõutakse ja äri tehakse. Eriti mis puudutab inimesi ja logistikat. 

Mis on järgmisel 5-10 aastal rahvusvahelise äri suurimad väljakutsed? 

Poliitilised riskid suurenevad ja neil on suur mõju kaubanduspiirangutele. Pandeemia ja muude konfliktidega koos elame ebakindlas maailmas, mille on tinginud ülemaailmne majandusvõitlus, turusuundumuste ja -keskkonna muutused, tihenev konkurents, uued turundusvõtted jne. Nii jääb see ka edaspidi. 

Üks asi, mida Sa enne sel erialal õppimist või töötamist ei teadnud. 

Ettevõtete globaalsed väljakutsed, sh rahvusvahelised piirangud, kaubavahetus, maailmamajandus ja kuidas jõuda tehninguni eri kultuuridest inimestega. 

Kas teadsid, et kui keegi jaapanlase ulatatud visiitkaardi niisama taskusse pistab või kohtumispaika maha unustab, on vastastikusel äril ilmselt kriips peal? Või seda, et Suurbritannial on maailma pikim maksuseadustik? Kui sul tiksuvad peas vägevad äriideed, millele kodumaa piirid suure tõenäosusega kitsaks jäävad, tule õpi rahvusvahelise ärikorralduse peeneid nüansse. Tutvu õppekavaga: taltech.ee/rvarikorraldus

Laeb infot...