TalTech Virumaa kolledž sai Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) ringmajanduse programmist uuenduslike keskkonnakorralduslike lahenduste meetmest toetust projektile „Süvamahutite täituvuse jälgimise lahenduse loomine“.

konteinerid
Projekt viiakse ellu koos Kohtla-Järve linnaga ning loodud lahendus on rakendatav teistes omavalitsustes.

Kahe aasta jooksul loovad Virumaa Digi- ja Rohetehnoloogiate Innovatsioonikeskuse arendusinsenerid innovaatilise prügikäitluse jälgimise lahenduse, mis võimaldab prügikonteinerite täituvust vaadata reaalajas, muuta need andmed jooksvalt kättesaadavaks nii prügiveoettevõtetele kui ka tarbijatele. Lahendus on oluline ka igapäevase prügiveo optimeerimiseks, võimaldab vähendada selle maksumust ja keskkonnamõjusid.

„Tänu anduritelt saadavatele andmetele on võimalik kindlaks teha, millised konteinerid on tühjad ja millised täis, millal viimati konteinerit tühjendati. Samuti on võimalik prognoosida konteinerite täituvust,“ rääkis arenduse vajalikkusest Virumaa kolledži Digi- ja Rohetehnoloogiate Innovatsioonikeskuse juhataja Heiko Põdersalu. Tema sõnul on kogutavatel andmetel ka lai rakenduslik uurimispotentsiaal, näiteks saab analüüsida hooajalisust, inimeste harjumusi, millistes piirkondades on konteinerite üle- või alatäituvus,  näiteks riigipühade mõju.

Virumaa kolledži arendusinseneri ja projektijuhi Alexander Varushchenkovi sõnul on olemasolevad lahendused kulukad ja mittetäiuslikud. „Kavandame lisada andureid, mis suudaksid tuvastada põlenguohtu ja annavad võimaluse inimestel kodus oma arvutist jälgida konteineri täituvust,“ selgitas arendusinsener. Loodavat lahendust saab tulevikus rakendada ka teistes omavalitsustes, nii suurlinnades kui ka hajaasustuse eramajades.

Projekti teostab Virumaa kolledži Digi- ja Rohetehnoloogiate Innovatsioonikeskus koostöös tehnikaülikooli teadlaste, Kohtla-Järve Linnavalitsuse ja ettevõttega Telia Eesti. KIK rahastab projekti 112 000 euroga eurot, kokku on projekti maksumuseks 140 000 eurot.

Lisainfo: Heiko Põdersalu, tel 506 0161, heiko.podersalu@taltech.ee