Kasahstani kõige külmemast linnast Nur-Sultanist pärit Zhanaiym Suleimenova õpib TalTechis teisel kursusel rahvusvahelist ärikorraldust, spetsialiseerudes turundusele.

Zhanaiym Suleimenova

Miks otsustasid Eesti ja TalTechi kasuks?

Eesti on kiiresti arenev riik, kus on tudengi jaoks lõputult võimalusi. TalTech jäi sõelale kvaliteetse hariduse, rahvusvahelise õhkkonna ja professionaalsete õppejõudude pärast.

Mis sind selle eriala juures köitis?

Olen sügavalt huvitatud ettevõtlusest, ärijuhtimisest ja turundusest. Kuna see õppeprogramm on ka läbinisti ingliskeelne, mõistsin, et see on mulle parim valik.

Millele plaanid spetsialiseeruda ja miks?

Just mõne kuu eest valisin peaerialaks turunduse, peamiselt sellepärast, et need oskused on üha digitaliseerivas maailmas esmatähtsad – õpid inimeste valikuid mõjutama ja turundusuuringute kaudu konkurente tundma, ning turundus on ka lihtsalt lõbus. Kõige põnevam on see, et kõiki neid oskuseid saab kasutada ka igapäevaelus, mitte ainult turunduses.

Mis on olnud kõige põnevam õppeaine ja miks?

Sissejuhatus ettevõtlusse, kahel lihtsal põhjusel. Esiteks annab see pehmeid oskuseid, mis on äris üliolulised, ja teiseks oli õppejõud Ekaterina Demiankova professionaal, kes tegi igast tunnist nii põneva ja meelelahutusliku elamuse kui võimalik, jagades samal ajal väärtuslikke teadmisi ja kogemusi.

Millisena näed enda karjääri pärast lõpetamist?

Kujutan end alustamas tööd kohalikus Eesti pangas ja pärast seda kasutan kindlasti võimalust töötada turundus- või müügijuhina rahvusvahelises ettevõttes või juhtida omaenda äri. Olen alati oma ettevõttest mõelnud. Olin juba lapsena loominguline, entusiastlik ja võistlushimuline – kõik ettevõtjale vajalikud iseloomujooned. Seni olen siiski ainult mõelnud ja plaane teinud, aga mitte neid realiseerinud.

Millega õpingute kõrvalt veel tegeled?

Olen vabakutseline inglise keele õpetaja oma kodumaal Kasahstanis. Aitan veebitundidega lastel, teismelistel ja täiskasvanutel ladusat inglise keelt rääkima õppida. Mulle meeldib võimalus iseseisvalt töötada, samuti vabadus töötada kõikjal – vajan vaid sülearvutit ja head wifit. Teen seda, mida armastan.

Milliseid positiivseid üllatusi on Eestis õppimine Sulle toonud?

Eestlased on väga lahked, avatud ja sõbralikud. Enne siia tulemist olin kuulnud stereotüüpe, kuidas eestlased on endassetõmbunud ja külmad, kuid mina nii ei arva, nad lihtsalt väärtustavad isiklikku ruumi. Kui neid lähemalt tunda õpid, näed, kui avatud meelega ja nutikad nad on.

Anna mõni soovitus noortele, kes alles valivad ülikoolide ja erialade vahel.

Ära karda! Alati on parem valida õppimiseks eriala, mida sa tõesti armastad, sest see tagab nii edu kui rõõmu – jackpot!

Teiseks, võta pisut aega uurimaks, milline on üldiselt ilm ja keskkond linnas või riigis, kuhu plaanid õppima minna, sest see võib mõjutada su tervist.

Kolmandaks: uuri ennetavalt, millised võimalused on üliõpilastele töötamiseks ja praktikaks ning missugustes ettevõtetes – see annab laiema pildi tulevastest karjäärivõimalustest.

Kas teadsid, et kui keegi jaapanlase ulatatud visiitkaardi niisama taskusse pistab või kohtumispaika maha unustab, on vastastikusel äril ilmselt kriips peal? Või seda, et Suurbritannial on maailma pikim maksuseadustik? Kui sul tiksuvad peas vägevad äriideed, millele kodumaa piirid suure tõenäosusega kitsaks jäävad, tule õpi rahvusvahelise ärikorralduse peeneid nüansse: www.taltech.ee/rvarikorraldus