Tippkeskusest
Targa mere fookustippkeskuse eesmärgiks on tõsta Eesti merenduse ja mereuuringute rahvusvahelist konkurentsivõimet ning edendada teadus- ja arendustegevust ning innovatsiooni merendussektoris aastaks 2035.
Eesmärgid
Keskuse eesmärkideks on:
- koondada TalTech merenduse alase alased kompetentsid ja potentsiaal ühtseks tervikuks;
- saavutada merendusalase teadus- ja arendustegevuse finantseerimise oluline kasv;
- olla ühtseks ja nähtavaks koordineerivaks kontaktpunktiks TalTechi merendusalases kommunikatsioonis ja väärtuspakkumistes, sh Eesti merendusklastrile;
- arendada andmete ja mudelite põhist ning tehisintellektile tuginevat digitaalplatvormi sinimajanduse kestlikuks arenguks;
- targa mere fookustippkeskuse arengukava ja selle rakenduskava (ärimudel ja äriplaan) koostamine keskuse kestliku arengu tagamiseks;
- arendada Targa mere tippkeskusest Euroopa teaduse tippkeskus merenduse uurimise ja innovatsiooni valdkonnas.
Juhtimine
Keskuse igapäevase juhtimisega tegeleb tippkeskuse juhatus:
- tegevjuht (Merit Kindsigo) vastutab keskuse igapäevase juhtimise ja jätkusuutliku arengu eest;
- teadusjuht vastutab teaduse tipptaseme eest fookustippkeskuses;
- administratiivjuht vastutab keskuse tehnilise teeninduse toimimise eest;
- finantsjuht, vastutab finantspoliitika kujundamise ja eelarvelise tasakaalu hoidmise eest.
Juhatust toetab teaduskondade ja tugiüksuste esindajatest koosnev juhtkogu.
Kohtumised
22. augustil toimus TalTechi Kuressaare Kolledžis Targa mere fookustippkeskuse teadusseminar, mis tõi kokku juhtkogu spetsialistid ja teadlased, et arutada uuenduslikke ideid ja kujundada keskuse tulevikustrateegiaid. Rõhuasetus oli valdkondliku tippteaduse kasvatamisel ja potentsiaali võimendamisel.
Seminaril osalesid tippkeskuse tegevjuht Merit Kindsigo, prof. Kristjan Tabri, prof. Mihkel Kõrgesaar, prof. Rivo Uiboupin, Siim Läänelaid, Raul Sõmer ja keskuse administratiivjuht Inga Zaitseva-Pärnaste. Samuti prof. Sanja Bauk ja prof. Aleksander Klauson.
Seminaril tutvustasid osalejad oma valdkonna projektiideid, sh:
- Aleksander Klauson rääkis hüdroakustika ja hüdrofonidest
- Mihkel Kõrgesaar laevade digitaalsetest kaksikutest
- Rivo Uiboupin operatiivsest okeanograafiast
- Kristjan Tabri: jää dünaamikast
- Sanja Bauk raamistikust meresõiduohutuse riskihindamiseks
Arutati ka võimalikke rahastusallikaid, sh Ocean Observation Digital Platform, ELi rahastamis- ja pakkumisportaal (EU Funding & Tenders Portal) ning NATO SPS (Science for Peace and Security Programme).
Seminaril keskenduti ka tippkeskuse strateegia, tegevuskava ja rollide määratlemisele. Lepiti kokku, et strateegia koostamine jätkub Miro platvormi abil, kus on hea erinevaid mudeleid ja skeeme läbi mängida. Tegevuskava osas otsustati jätkata arutatud projektide ideede arendamist, sealhulgas rahastamis- ja konsortsiumipartnerite otsimist.
Täname kõiki osalejaid nende väärtuslike panuste eest ning ootame põnevusega meie ühiste projektide edasist arengut.
9. septembril võõrustas Targa Mere tippkeskuse juhtkond TalTechi ettevõtlusosakonda, kes tutvustas Retrofit Hubi kontseptsiooni. Kohtumise keskmes oli Targa Mere tippkeskuse ja ülikooli kui terviku potentsiaalse panustamise võimaluste arutamine.
Tippkeskuse tegevjuht Merit Kindsigo rõhutas vajadust jagada projekti kontseptsiooni kõikide Targa Mere tippkeskuse liikmetega, et ülikooli kompetentsidest saaks maksimaalselt rakendatud neid, mis haakuvad Retrofit Hubi algatuse eesmärkidega.
Ettevõtlusosakonna juhataja Kristo Reinsalu ja Eesti Mereakadeemia programmijuht ja magistrant Valentin Bratkov tutvustasid projekti põhieesmärke, võtmetähtsusega partnereid ja potentsiaalset tööstuse esindajate kaasamist. Hetkel on tegemist küll EMERA-keskse projektiga, aga kontseptsiooni potentsiaal on kordades suurem. Merit Kindsigo leidis, et TalTech võiks Retrofit/Marine GreenTech Hub kontseptsioonis oluliselt jõulisema ja kandvama rolli võtta.
Kohtumise peamiseks tulemuseks oli kokkulepe korraldada järelkohtumised ja kaasata seotud TalTechi uurimirühmad koostöövõimaluste kaardistamiseks.
Retrofit/Marine Greentech Hub algatus on kindlasti üks kandvatest projektidest, mida on plaanis tutvustada 14. jaanuaril 2025 toimuval esimesel aastaseminaril.