Tallinna Tehnikaülikool

Loodusteaduste päev

Loodusteaduste päev 2024

Tallinna Tehnikaülikooli Loodusteaduste päev toimub 26. aprillil 2024. algusega kell 10.00 loodusteaduste majas (Akadeemia tee 15, Tallinn).

Päev on sisustatud põnevate töötubade, loengute ja välitegevustega. Töötoad võimaldavad tutvuda erinevate valdkondade ja teemadega ning panna ise käed külge. Valikus on erinevad töötoad ning päeva jooksul on võimalik osaleda mitmes. Oodatud on kõik huvilised, kes soovivad tutvuda lähemalt loodusteaduste erialadega ning luua seos teooria ning praktiliste oskuste vahel. Üritusel saab kohtuda ning vestelda loodusteaduskonna erialade programmijuhtidega ja üliõpilastega.

Töötoad on suunatud eelkõige gümnasistidele, välisalale ja infotundidesse on oodatud kõik huvilised!

Üritus on tasuta.

Registreeri töötubadesse

  • Kui sind huvitab, kuidas sind ümbritsev loodus töötab molekulaarsel tasandil või sulle pakub huvi, millised on täpsemad mehhanismid haiguste taga ning kuidas neile ravi leida. Kui tahad teada, millest koosneb meie igapäevane toit, kuidas arendatakse tuleviku toitu ja mis toimub söödud toiduga meie organismis, siis tule tutvuma rakenduskeemia, geeni- ja toidutehnoloogia töötubadega.
  • Kui tahad tunda planeedi muutuvat keskkonda, planeerima säästlikku ressursikasutust ning rakendama digiajastu nutikaid tehnoloogiaid. Soovid teada täpsemalt vulkaanidest merehoovusteni ning kliimamuutustest allmaarajatiste projekteerimiseni, siis tule maa süsteemid, kliima ja tehnoloogia töötubadesse. Lisaks tuleb ka suur väliala, kus on võimalik tutvuda erinevate seadmete ja meetoditega, mida kasutatakse geoloogilistes ja mereuuringutes..  
  • Sulle meeldib teada täpselt, kuidas asjad maailmas töötavad ning sulle pakub huvi füüsika, matemaatika ja IT, siis tule rakendusfüüsika töötubadesse.
  • Väljas saab lennutada drooni, ujuda kalipsoga basseinis ja ehitada tunnelit. Kohal on ka foodtruck.
Loodusteaduste päev 2024 kava

Info täieneb, ajakava võib muutuda !

Facebooki event

Töötoad

Wonderful world of mini droplets

What if you could could create thousands of tiny mini worlds, each containing their own inhabitants and surroundings? This is what we do in our laboratory. We will first explain what, how, and why we do these tiny droplets, and then you will be able to try making and observing droplets yourself.

NB! Inglise keeles

Workshop

Simona Bartkova
simona.bartkova@taltech.ee

Tund kriminalistikalaboris

Tutvume meetoditega, mida oled seni vaid CSI seriaalis näinud. Muudame nähtamatu nähtavaks ja toome varjatud asjad peidust välja. Tule ja saa aimu, kuidas kasutatakse erinevaid instrumentaalmeetodeid kriminalistikalaboris.

Töötuba

Maria Kuhtinskaja
maria.kuhtinskaja@taltech.ee

Võluvad indikaatorid loodusest

Värvitu lahuste üllatav värvi muutmine looduslike indikaatorite (punase kapsa, punaste viinamarjade, mustikate ekstraktid) abil.

Töötuba

Marina Kudrjashova
marina.kudrjasova@taltech.ee

Orgaaniline keemia meie ümber

Töötoas saab eraldada maitsetaimest värvained, valmistada kunstkiudu ning tuvastada oma sõrmejälgi.

Töötuba

Kristin Erkman
kristin.erkman@taltech.ee

3D-prinditud toit

Räägime, kuidas kasutada 3D-printimist tulevikutoiduks seoses toidupuuduse ning rahvaarvu kasvuga ja kuidas asendada põllumajanduslikult toodetud liha laboris kasvatatud lihaga.  

Loeng

Kerit-Lii Joasoon
kejoas@taltech.ee

Jäätise töötuba

Vaatame kuidas sool muudab vee külmumistemperatuuri ja kasutame seda ära jäätise valmistamisel. Samuti teeme jäätist vedela lämmastikuga.

Töötuba

Õnnela Luhila
onnela.luhila@gmail.com

Mikroobid meie toidus

Vaatame mikroskoobiga presspärmi rakke ning leival ja sinihallitusjuustus kasvavate hallitusseente niidistiku ja eoseid. Uurime, milleks lisatakse pärmi taignasse. Maitseme, kas kodus valmival teeseenejoogil ja poes müüdaval kombuchal on erinevust. Saame teada millistest mikroorganismidest koosneb teeseen ja kuidas teda kasvatada kodus.

Töötuba

Inga Sarand
inga.sarand@taltech.ee

Õli happearvu määramine

Rasvad on oluline osa meie igapäevasest toitumisest. Kas oled vahel märganud, et kui või on külmkapist välja jäänud ja mõnda aega seisnud, on tal rääsunud maitse. Rasvade rääsumine toimub tihti õhuhapniku juuresolekul ning temperatuuri tõus kiirendab protsessi veelgi. Piilume toiduainetööstuse igapäeva ellu ja uurime, milliseid kvaliteedinäitajaid uuritakse tööstuse laborites, et meieni jõuaks kvaliteetne toit. Viime läbi värvuse muutuse katse läbi tiitrimise määramaks vabu rasvhappeid, mis on peamised oksüdatsiooni initseerijad rasvades ja õlides.

Töötuba

Evelyn Lumi
evelyn@aio.bio

DNA eraldamine puuviljast

Kas oled kunagi oma silmaga näinud DNA-d? Selles töötoas õpid, mis on DNA ehk desoksüribonukleiinhape, milleks see vajalik on ja kuidas see välja näeb. Soovi korral võta kaasa endale meeldiv puuvili, millest DNA-d eraldada.

Töötuba

Inge Varik
inge.varik@gmail.com

Rakkude imeline maailm

Sukeldume koos põnevasse rakkude maailma! Õpime kuidas mikroskoobiga rakke vaadelda ning ise preparaate valmistada. Töötoas saame teada, milleks rakke geenitehnoloogias kasutatakse.

Töötuba

Katariina Saretok
Katariina.saretok@gmail.com

Geneetika parim mudel äädikakärbes

Vaatleme mikroskoobi all erinevaid drosophila liine ja nende tunnuseid, õpime eristama isaseid ja emaseid, saame teada kuidas ajaloo jooksul peamised geneetika seaduspärasused on avastatud drosophila't kasutades

Töötuba

Mari Palgi
mari.palgi@taltech.ee

Punase kapsa pH indikaator

Määrame erinevate lahuste pHd punases kapsas sisalduva antotsüaniini abil.

Töötuba

Lenne Nigul
lenne.nigul@taltech.ee

Südamelihase biofüüsika

Tutvustav loeng kuidas füüsikat rakendatakse südamelihasrakkude uurimiseks.

Loeng

Martin Laasmaa
martin.laasmaa@taltech.ee

Teekond füüsikas

Rakendusfüüsika tudeng viib teid teekonnale füüsikas, kus saame samm sammult kogeda füüsika avastuste tähtsust ja rõõmu. Tuuakse esile kaasavaid eksperimente ja mõtteid mis viisid meid tänase maailma loomeni, aga ka küsimusi, millele vastates saad teada, kas ka sina lood tulevast maailma.

Loeng

Ralf Magnus Palmiste
ralf.palmiste@hotmail.com

Tuumaenergia võimalused Eestis (haridus, teadus, riik, tööstus)

Loengus tutvustatakse erinevaid võimalusi, mis on täna olemas või tekivad tulevikus põnevas tuumaenergeetika valdkonnas. Juttu tuleb õppimisvõimalustest Eestis. Räägime, millised teadustegevused on käimas. Tutvustame tulevikuperspektiiviga töökohti nii riikliku regulaatori kui erasektori vaatest. Ja loomulikult leiame aega ka tuumareaktori tööpõhimõtte tutvustamiseks.

Loeng

Marti Jeltsov
marti.jeltsov@kbfi.ee

Elu modelleerimine

Osatuletistega diferentsiaalvõrranditega on võimalik modelleerida erinevaid protsesse. Näiteks maavärinaid, pandeemiaid, närvisignaali levikut, aga ka armumist ning armastuse kaotust. Selles töötoas vaatame mis asjad on osatuletistega diferentsiaalvõrrandid ning miks need on nii olulised matemaatilise füüsika jaoks. Näeme kuidas lihtsad reeglid ennustavad ette tuntud armastuslugu ning näitame, et matemaatika vaatenurgast on närvirakul palju ühist vetsupotiga.

Loeng

Tanel Peets
tanel.peets@taltech.ee

Spektroskoobi ehitamine

Spektroskoop on seade spektri vaatamiseks. Töötoas ehitame käepärastest vahenditest spektroskoobi. Vaatame, kui sarnased on erinevate lampide ja pirnide ning muude valgusallikate, nagu ekraanid jm, valgus. Uurime, milliseid nähtava valguse spektri osi nad tegelikult kiirgavad. Lisaks räägime natuke spektritest ja kuidas spektroskoop töötab. Valminud seadme saab iga õpilane endaga töötoast kaasa. 

Töötuba

Raavo Josepson
raavo.josepson@taltech.ee

Miks tunneli laed kokku ei varise?

Allmaarajatiste, tunnelite ja kaevanduste puhul on väga oluline ehitise püsivus ning vastupidavus. Töötuba on praktiline tegevus, kus saab igaüks ise käed-külge ja katsetada, kuidas tema ehitatud killustikust "tunneli lagi" tegelikult vastu peab.

Töötuba

Jan-Erik Vaher
janerik.vaher@taltech.ee

Mikrovetikate maailm

Tutvumine Läänemere mikroskoopiliste vetikatega. Tule ja saa teada, kuidas näevad suviseid vetikaõitsenguid põhjustavad tsüanobakterid mikroskoobi all, kui palju erinevaid vetikaliike Läänemeres on, milles seisneb vetikate olulisus ja kuidas käib vetikate tuvastamine ning loendamine.

Töötuba

Sirje Sildever
sirje.sildever@taltech.ee

Veealuste andmete seiklus

TalTechi Meresüsteemide füüsikutega avaneb sul, tulevasel mereteadlasel , võimalus tutvuda meremõõtmiste ja nendest saadud tulemustega. Tule ja uuri mida merest mõõdetakse ja mida saadud andmetega edasi teha saab. Näe kuidas andmed jõuavad merest arvutisse, mida nendega teha tuleb ja kuidas need aitavad meil merd kirjeldada. Tule ja võta osa meie töötoast, kus me sukeldume mereteaduse alustesse ja kus sa õpid andmetest teadmisi välja meelitama.

Töötuba

Oliver Samlas, Eriko Siht
oliver.samlas@Jtaltech.ee, enriko.siht@taltech.ee

Mereökoloogia: Põhjaelustiku uuringud

Töötuba hõlmaks teemasid, mis on seotud Merekeskkonna seisundi hindamise ning mereorganismide terviseseisundi uurimisega Läänemeres. Kavas oleks:
- Tutvustada põgusalt Läänemere bioloogilist mitmekesisust.
- Arutada Läänemere keskkonna probleeme.
- Tutvustada meie instituudi poolt teostavaid uuringuid ja analüüse.

Töötuba

Ivan Kuprijanov, Natalja Kolesova
ivan.kuprijanov@taltech.ee, natalja kolesova@taltech.ee

Väliala

  • Info Maa süsteemid, kliima ja tehnoloogia õppekava kohta, võimalus rääkida tudengite ja teadlastega!
  • Kohapeal saab proovida tünnisauna kuivülikonnas
  • Väljas saab lennutada drooni ja õppida, kuidas käib drooniga kaardistamine.
  • Kohale tuleb ka Foodtruck, et lõuna ajal keegi nälga ei jääks!