Tallinna Tehnikaülikool

Projekti ülevaade

Prognoosid näitavad, et vajadus ehitustoormete järele lähiaastatel suureneb, kuid samal ajal kasvab surve kaevandamise keskkonna- ja sotsiaalsete mõjude vähendamiseks, piirkonniti on tekkimas ehitustoorme puudus ning mitmesugused jäätmed ootavad taaskasutust. Projekti eesmärkideks on leida uusi lahendusi ehitusmaavarade kestlikumaks kaevandamiseks, primaartoormete parimaks väärindamiseks ja jääkide tekke vähendamiseks, selgitada mineraalsete sekundaartoormete erinevaid kasutusvõimalusi ning panustada alternatiivsete, kohalikel toormetel põhinevate ehitusmaterjalide väljatöötamisse. 

Projekt baseerub valdkonnaülesel lähenemisel ning tihedal koostööl erialaliitude ja ettevõtetega. Projekti oodatavateks tulemusteks on Eesti kaevandussektori kestlikumaks ja ressursitõhusamaks muutumine, ESG printsiipide juurutamine, ehitus- ja lammutusjäätmete vältimine ja vähendamine läbi mineraalsete sekundaartoormete ringse väärindamise ning valdkonna akadeemilise järelkasvu tagamine.

2 images of people behind tables

6. mail toimus Särghaua õppekeskuses TemTa-143 projekti "Ehitusmaavarad ja mineraalsed jäätmed: kestliku kaevandamise ning ringse väärindamise võimalused Eestis" töökoosolek, kus osalesid lisaks geoloogia instituudi esindajatele ka projekti kaasatud partnerid ülikoolist ning Saksamaalt. Koosolekul anti ülevaade projekti senistest tegevustest, jagati olulist infot ning arutati edasisi samme. Tööpäeva järel toimus Särghaua õppekeskust tutvustav ekskursioon, lõunat pakkus õppekeskuse hea naaber Kurgja talumuuseum.