Arvutid, Internet
Raamatukogu külastajatele kasutamiseks mõeldud arvutitesse saab logida:
-
TalTech Uni-ID paroolidega või ID-kaardiga (vajalik PIN1) https://pass.ttu.ee/
Annab ligipääsu läbi ühtse ja turvalise autentimissüsteemi ülikooli tsentraalsetele IKT ressurssidele. -
Kohaliku kasutajanime ja parooliga (märgitud arvutiklaviatuurile)
NB! Kohalikult kontolt välja logides kõik arvutisse salvestatud andmed ja failid kustutatakse.
Kõik arvutid on ühendatud iseteeninduslike Print In City printeritega, mis asuvad 2. ja 3. korrusel ning 1. korrusel 24/7 õpitoas ja EMERA harukogus 1. korrusel.
Raamatukogu on kaetud üle-ülikoolilise WiFi võrguga. Siit leiad Eduroami seadistamise juhendi.
Arvutitesse on paigaldatud baastarkvara, kuid Uni-IDga arvutisse logides on võimalik Software Center’ist alla laadida endale vajalikku tarkvara. Vajaliku tarkvara puudumisel saab pöörduda TalTechi IT HelpDeski.
Laena arvutile lisaseadmeid
4. korruselt saab lugejakaardi alusel laenata arvutile lisaseadmeid raamatukogus kohapeal kasutamiseks. Laenuks on:
-
Kuvar (kaks videoühendusjuhet on lisatud)
-
Adapterid kuvari ja sülearvuti ühendamiseks
-
Klaviatuur (eesti klaviatuur; ID-kaardi lugeja; USB)
-
Veebikaamera (USB-A)
-
Arvutihiir
-
Numbriklaviatuur
-
Skanner
-
Kõrvaklapid
-
Kalkulaator
-
ID-kaardi lugeja
-
Kaablid telefoni laadimiseks arvutist
Seadmed vaegnägijatele
Raamatukogu 2. korrusel on vaegnägijatel ja pimedatel inimestel võimalik kasutada kolme seadet trükitud- ja audiomaterjalide lugemiseks või kuulamiseks ning printerit materjalide braille kirjas väljatrükiks. Arvutit saab kasutada ekraanilugeja JAWS abil.
Raamatukogu 2. korrusel saab arvutit kasutada JAWS-i abil. Braille punktkirja printeriga ühendatud arvutisse on installeeritud JAWS for Windows 15.0, mis töötab koos Eloquence kõnesüntesaatoriga.
Ekraanilugeja (i.k. screenreader) on programm, mis analüüsib ekraanikujutist ja väljastab info tavaliselt kas häälesüntesaatorile või punktkirjakuvarile.
JAWS annab kõnesüntesaatori abiga teada, mis on ekraanil võimaldades nii arvutiga töötada ka täiesti pimedal inimesel. JAWS abil saab nägemispuudega inimene surfata internetis, saata e-kirju, suhelda suhtlusprogrammide abil sõprade ja tuttavatega, koostada dokumente, teha tabelarvutusi ning paljut muudki.
Kohalkasutataval lugemisteleril MagniLink Vision on kolme juhtpaneeliga lugemislaud ja ekraan. Lugemislaud liigub paremale-vasakule. Lugemise lihtsustamiseks on võimalik valida endale sobilik teksti ja tausta värvi- ja kontrasti kombinatsioon.
Kasutusjuhend MagniLink Vision (est PDF. 379 KB)
Kaasaskantav lugemisteler Mezzo V3.0 suurendab teksti ja pilte 2,2 kuni 90 kordselt. Seadme monitori saab enda jaoks sobivasse asendisse keerata (pööratav 90 kraadi).
Lugemise lihtsustamiseks on võimalik valida endale sobilik teksti ja tausta värvi- ja kontrasti kombinatsioon.
Lugemisteler on kokkupandav ja transporditav, komplekti kuulub õlapaelaga kott (kaal 5,3kg). Seadet saab raamatukogust koju kaasa laenata.
KOBA EasyReader Daisy on seade, mis skaneerib trükitud teksti ja loeb selle valjult ette. Ettelugemise kiirust saab endale sobivaks reguleerida. Kõrvaklapid teksti kuulamiseks on seadmega ühendatud.
Kasutusjuhend EasyReader Daisy (est PDF. 180 KB)
Printer ViewPlus Emprint lisab taktiilsele väljundile värvilise tinditrüki. Dokumente saab printida erinevatele andmekandjatele, alates kergekaalulisest paberist lõpetades raske kartongiga. Taktiilset graafikat prinditakse kuni 20 punkti-tolli-kohta ning värvid teisendatakse muutuvateks punktikõrgusteks. Braille tõlgete/teisenduste saamiseks kasutatakse programmi Tiger Software Suite (TSS).