Tallinna Tehnikaülikooli repositoorium
Tallinna Tehnikaülikooli repositoorium TalTechData on platvorm, mis on loodud toetama ülikooli teadlaste kogutud teadusandmete turvalist jagamist, pikaajalist säilitamist ja laialdast kättesaadavust. Repositoorium on TalTechi raamatukogu ja Teadusarvutuste keskuse koostööprojekt aastast 2021. Teenust pakub raamatukogu ning süsteemi haldab Teadusarvutuste keskus, koostöös jätkatakse ka edasist arendamist ja hooldust.
TalTechData põhieesmärk on koondada kõikide ülikooli teadusvaldkondade uurimisandmeid ja muid uurimistulemusi (tarkvara, algoritmid, koodid, protokollid, töövood, andmehaldusplaanid, projektiaruanded jm) ning aidata kaasa teadusandmete vastutustundliku haldamise ning avatud teaduse põhimõtete rakendamisele. Repositoorium tagab andmekogumite pikaajalise säilimise ja aitab teadlastel järgida FAIR põhimõtteid (leitav, juurdepääsetav, koostalitlusvõimeline ja korduvkasutatav).
Repositooriumis olevad dokumendid on täistekstina otsitavad. Metaandmed indekseeritakse automaatselt tavalistes otsingumootorites. Materjalide leidmiseks ja viitamise hõlbustamiseks pakub repositoorium DOI määramist.
Avaldatud kirjete metaandmed on indekseeritud European Open Science Cloudis, Openaire Explore'is ja DataCite Commonsis. Samuti on repositoorium registreeritud OpenDOARis, Re3datas ja European Open Science Cloudis.
Üldinfo
- Ulatus: kõik uurimisvaldkonnad ja kõik erinevat tüüpi teadustöö tulemid. Sisu ei tohi rikkuda privaatsust ega autoriõigusi ega rikkuda inimestelt kogutud andmete konfidentsiaalsus- või mitteavaldamise lepinguid.
- Uurimisandmete staatus: aktsepteeritakse mis tahes andmeid kõikides uurimistöö elutsükli etappides.
- Deponeerimise õigused: kõigil tehnikaülikooli Uni-ID kasutajatel on lubatud deponeerida sisu, mille jaoks neil on vastavad õigused.
- Failivormingud: lubatud on kõik vormingud, isegi säilitamiseks mitte ideaalsed vormingud. Oleme välja töötamas juhiseid, mis aitaksid valida säilitamiseks sobivamaid failivorminguid.
- Mahu- ja suurusepiirangud: failide kogumahu piirang kirje kohta on 10 GB. Kirjete arv inimese kohta ei ole piiratud. Suuremaid kvoote saab taodelda ja anda igal üksikjuhul eraldi.
- Andmete kvaliteet: kogu teave esitatakse sellisel kujul, nagu see on, ja andmete kvaliteedi eest vastutavad teabe pakkujad/üleslaadijad.
- Metaandmete tüübid ja allikad: bibliograafilised kirjed (metaandmed) salvestatakse JSON-dokumentidena struktuuris, mis järgib DataCite'i metaandmete skeemi v4.x koos väikeste muudatustega. Metaandmeid saab eksportida mitmes standardvormingus: JSON, CSL, DataCite JSON, DataCite XML, Dublin Core XML.
- Litsentsid: kasutajad peavad määrama litsentsi kõigile avalikult saadaolevatele failidele. Suletud juurdepääsuga failide litsentsid võib määrata kirjelduse väljal.
- Püsiidentifikaator: iga üleslaadimine(üks kirje) repositooriumisse saab oma digitaalse identifikaatori (DOI).
- Versioonid: repositoorium lubab üleslaetavate failide versioneerimist. Iga uus versioon saab oma DOI.
Juurdepääs ja taaskasutamine
- Juurdepääs andmeobjektidele: faile võib hoida suletud, avatud või embargoga juurdepääsu all. Juurdepääs metaandmetele ja andmefailidele on tagatud standardsete protokollide (nt HTTP ja OAI-PMH) kaudu.
- Andmeobjektide taaskasutamine: kasutamine ja taaskasutamine sõltub litsentsist, mille alusel andmeobjektid deponeeriti.Embargo: kasutajad võivad deponeerida embargo staatusega sisu ning määrata embargo lõppkuupäeva. Andmehoidla piirab juurdepääsu andmetele kuni embargoperioodi lõpuni; perioodi lõppedes muutub sisu automaatselt avalikult kättesaadavaks.
- Piiratud juurdepääs: kasutajad võivad hoiustada piiratud juurdepääsuga faile ja lubada teistele isikutele teatud tingimustel juurdepääsu. Neid faile ei tehta avalikult kättesaadavaks ja jagamine on võimalik ainult originaalfaili deponeerija nõusolekul.
- Juurdepääs metaandmetele ja taaskasutus: metaandmed on CC0 litsentsiga, kõiki metaandmeid on võimalik ekspordita OAI-PMH kaudu ja neid saab kasutada andmekorjes.
Pikaealisus
- Säilitusperiood: üleslaaditud faile säilitatakse 10 aastat. Metaandmed säiliva kogu repositooriumi eluea jooksul.
- Failide säilitamine: andmefailid ja metaandmed varundatakse kord nädalas ja kopeeritakse mitmeks koopiaks.
- Järjepidevus: repositooriumi sulgemise korral tehakse kõik endast olenev, et integreerida kogu sisu sobivatesse alternatiivsetesse institutsionaalsetesse ja/või uurimisvaldkondade põhistesse hoidlatesse.
Mis on repositooriumid?
Repositooriumid on digitaalsed arhiivid, mis võimaldavad teadlastel ja uurimisrühmadel oma teadusuuringutest kogutud andmeid turvaliselt hoiustada, jagada ja hallata. Nad pakuvad struktureeritud keskkonda, kus uurimisandmeid saab pikaajaliselt säilitada ja teha need kergesti ligipääsetavaks. Repositooriumid aitavad edendada teadusuuringute läbipaistvust ja usaldusväärsust, pakkudes teadlastele võimalust oma andmeid teistega jagada ning võimaldades nende andmete teaduslikku kasutamist. Samuti aitavad repositooriumid järgida rahvusvahelisi teadusandmete haldamise standardeid.
Repositooriumid jagunevad:
- institutsionaalsed - Edinburgh DataShare, Harvard Dataverse
- rahvuslikud - UK Data Service, The Australian National Data Sevice (ANDS)
- valdkonnapõhised - PANGAEA, DataverseNo - TROLLing, DataONE
- multidistsiplinaarsed - ZENODO, DRYAD
- projektipõhised - Scientific Drilling Database
Repositooriumid, millest võib leida teaduse avaandmeid edaspidiseks kasutamiseks, on koondatud registritesse:
- Registry of Research Data Repositories (Re3data.org)
- Open Access Infrastructure for Research in Europe (OpenAIRE)
Otsi andmeid ja publikatsioone - The Directory of Academic Open Access Repositories (OpenDOAR)
- Registry of Open Access Repositories (ROAR)
Repositooriumi usaldusväärsust näitab kvaliteedimärk Data Seal of Approval. Vaata repositooriume, millele on praeguseks vastav kvalifikatsioon omistatud siit.