Tallinna Tehnikaülikool

Teadustöö mõju

Teadustöö nähtavaks ja kättesaadavaks tegemine suurendab võimalust, et teadustööd märgatakse ja kasutatakse, suurendades seeläbi teadustöö mõju.

Teadustöö mõju hindamine on teadlaste jaoks oluline, kuna see on seotud teaduse rahastamise, akadeemilise karjääri ning teadlase maine kujunemisega teadusringkondades. Kuigi teadustöö mõju on keeruline laiemas kontekstis mõõta, on üheks võimaluseks kasutada teadusringkonnas enim tarvitatavaid teadusliku mõju näitajaid, mis põhinevad viitamisel.

Teadusliku mõju näitajad aitavad kindlaks teha kõrgetasemelisi publikatsioone ja valdkondade mainekamaid teadlasi. Teadusliku mõju näitajaid kasutatakse artikli, ajakirja ja autori mõju hindamisel.

Olulisemad teadusliku mõju näitajaid leiab Web of Science’ist, Scopusest ning Google Scholarist.

Artikli mõju

Artikli teaduslikku mõju (article impact) näitab see, kui tihti on sellele viidatud teistes artiklites, raamatutes ja muudes allikates. Artikli teaduslikku mõju saab hinnata Scopuses, Web of Science’is ja Google Scholaris kasutusel olevate mõju näitajate põhjal.

Scopus

Metrics veebilehel on näha nelja mõju näitajat

  • viidete kogu arv (citations)
  • viidete arv mingist valitud perioodist (date range),
  • võrdlus viidete põhjal teiste sarnaste publikatsioonidega (citation benchmarking),
  • Field-weighted Citation Impact.

Artikli lehel kuvatakse lisaks vaatamiste arv (views count).

Scopusesse on lisandunud ka preprindid. Scopus rõhutab, et preprindid on eraldiseisvad publikatsioonid ja ei ole kaasatud mõõdikute arvutustesse.

Juhendid

Web of Science

Artikli mõju näitajaid saab vaadata avades artikli lehe. Paremale tekib paneel, kus on näidatud

  • viidete arv ainult Core Collection'i põhjal (Times Cited in Web of Science Core Collection),
  • viidete arv kõigi Web of Science'i andmebaaside põhjal (Times Cited in All Databases),
  • kas artikkel on enim viidatud artiklite seas (Highly Cited Paper),
  • kas artikkel on avaldatud viimase kahe aasta jooksul ja saanud selle perioodi jooksul nii palju viiteid, et see on jõudnud mingis teadusvaldkonnas 0.1% tippartikite hulka (Hot Paper), 
  • kasutuse arv (Use in Web of Science).

Juhendid

 

Google Scholar

Google Scholari otsingusse on kaasatud erinevat tüüpi publikatsioone paljudest teadusvaldkondadest. Kuna kaasatud publikatsioonide tüüpide arv on suurem kui Scopuses või Web of Science'is, on Google Scholaris kajastuvad mõju näitajad erinevad.

Võimalik on vaadata

  • palju artiklile on viidatud (cited by),
  • palju on viidatud Web of Science'i (Core Collection) andmete põhjal.

Ajakirja mõju

SCOPUS

Scopuse allikate loend Sources võimaldab võrrelda einevaid andmebaasis olevaid allikatüüpe, sealhulgas ajakirju.

Ajakirja mõju näitajate vaatamiseks:

  • kliki Scopuse avalehel lingil Sources ja otsi ajakirja pealkirja, valdkonna või ISSN numbri järgi,
  • kasuta ajakirja leidmiseks Scopuse avalehe otsingut (documents search), valides otsingu väljaks allika pealkirja (source title) ning kliki otsitulemuste lehel allika tulbas oleval ajakirja nimetusel.

Publikatsioonide meetrikat kuvab Scopus allika kirjes (source details page).

Allika kirjes välja toodud mõju näitajad:

Lisaks numbriliste väärtustele on võimalik vaadata allika kvartiile CiteScore'i põhjal.

Juhendid

SCIVAL

SciVal on Scopuse analüüsivahend, mis saab oma andmed Scopuse andmebaasist. SciVali kasutamiseks tuleb kasutada isiklikku kontot. SciValist on võimalik vaadata järgmisi ajakirjade mõju näitajaid:

Kõikide näitajate puhul on võimalik SciValis vaadata ka kvartiile.

Juhendid

 

WEB OF SCIENCE

Web of Science'is indekseeritud ajakirjade mõju näitajaid näeb Journal Citation Reportsis. Link Journal Citation Reportsi asub Web of Science'i menüüs Products. Journal Citation Reportsis on võimalik ajakirju otsida nimetuse, ISSN numbri, valdkonna, riigi või piirkonna järgi. Ajakirju on võimalik ka sirvida linkide Journals ja Categories kaudu. Igal ajakirjal on profiilileht, kus kuvatakse muuhulgas ka ajakirja mõju näitajad.

Ajakirja profiilis olevad mõju näitajad:

  • Journal Impact Factor (JIF),
  • Rank by Journal Impact Factor (ajakirja kvartiilid, protsentiilipõhine positsioon valdkondades),
  • Journal Citation Indicator (JCI),
  • Rank by Journal Citation Indicator (ajakirja kvartiilid, protsentiilipõhine positsioon valdkondades).

Juhendid

Google Scholari parimad väljaanded

Google Scholar Metrics võimaldab hinnata artiklite nähtavust ja mõju teaduslikes väljaannetes. Google Scholar Metricsi kogutud viitamisandmed aitavad teadlastel valida väljaandeid, kus oma teadustööd avaldada.

Väljaannete mõju näitajad hõlmavad järgmist:

  • h5-indeks on viimase 5 täisaasta jooksul avaldatud artiklite h-indeks,
  • väljaande h5-mediaan on selle h5-indeksi moodustavate artiklite viidete mediaanarv.


Parimate väljaannete otsing
 

Juhendid

SCIMAGO JOURNAL RANKS

SCImago Journal & Country Rank on avalikult kättesaadav portaal, mis sisaldab ajakirjade ja riikide teaduslikke näitajaid.  SCImago Journal & Country Rank kasutab Scopuse andmebaasi andmeid. Portaal on saanud oma nime SCImago Journal Rank (SJR) ajakirja mõju näitaja järgi, mille on välja töötanud SCImago. SCImago Journal Rank (SJR) on nähtav ka Scopuses ja SciValis.

Ajakirju saab otsida ajakirja pealkirja, ISSN-i või väljaandja järgi. Lisaks on saab ajakirju sirvida Journal Rankings ja Journal Ranks linkide kaudu. Ajakirjade loendi kohal on filtrite paneel, millega saab ajakirja otsingut täpsustada.

Ajakirja profiilis, on näha järgmised mõju näitajad: H Index, quartiles, SJR, citations per document (4, 3 and 2 years), total cites, self-cites, external cites per document, cites per document, international collaboration, citable documents, non-citable documents, cites documents, uncited documents.

Juhendid

Autori mõju

Teadustegevuse hindamise ja rahastamise seisukohalt on äärmiselt oluline, et iga autori profiiliandmed oleksid ajakohased ja täpsed. Autoriprofiilid aitavad anda ülevaate teadlaste ja teadusasutuste väljundi ja mõju kohta. 

Scopus

Autori mõju näitajad kuvatakse Scopuse autoriprofiilis (author details page). Autoriprofiil pakub teavet autori uurimisvaldkondade, publitseerimis- ja tsiteerimisinfo, nimekujude, autori Scopuse ID, ORCIDi (kui autor on selle sisestanud) ja muu teabe kohta, mis puudutab autori publitseerimisajalugu.

Autori profiilis on võimalik näha:

  • viidete arvu,
  • publikatsioonide ja viidete trendide graafikut,
  • h-indeksit.
     

Veebileht "Analyze author output" näitab publikatsioonide, h-indeksi, viidete, kaasautori teabel ja muudel funktsioonidel põhinevaid graafikuid. Citation overview näitab publikatsioonide ja viidete arvu.

Link "View all metrics" viib autori mõju näitajate vahekaardile (Impact tab), kus on näha järgnevad mõju näitajad:

  • säästva arengu eesmägi (sustainable development goals) märgistega publikatsioonid,
  • koostöö nii rahvusvaheliselt kui ka akadeemiliste asutuste ja ettevõtetega,
  • publikatsioonid, mis on viitamiste põhjal parimates protsentiilides,
  • publikatsioonid, mis on ilmunud ajakirjades, mis kuuluvad CiteScore, SNIP või SJR põhjal parima 25% hulka,
  • publikatsioonid ja FWCI (Field-Weighted Citation Impact).


Juhendid

SciVal

SciVal'is olevad teadlase mõju näitajad põhinevad Scopuse autoriprofiili andmetel. SciValis esitatud teadlase või autori näitajad võivad erineda Scopuse omadest järgnevatel põhjustel:

  • ajavahemik, mida SciValis vaatate, ei ole sama mis Scopuses,
  • Scopuse ja SciVali andmevahetusel on väike ajavahe (SciVal on tavaliselt 1-2 nädalat Scopusest maas), 
  • autoriprofiilis tehtud parandused.

SciValis on võimalik vaadata järgmisi autori mõju mõõdikuid:

Juhendid

 

Web of Science

Autorikirjete ja -profiilide leidmiseks saab kasutada teadlase otsingut (researcher search). Teadlase otsing aitab leida publikatsioone, mille autoriks on tõenäoliselt sama isik ning vaadata autori teadusliku mõju näitajaid. 

Autori mõju näitajaid saab vaadata autorikirjest (author record). Autorikirje alla on koondatud publikatsioonid, mille autoriks on tõenäoliselt sama isik. Autori publikatsioonid võivad olla koondatud mitmesse kirjesse või kirjes võib esineda publikatsioone, mis ei ole tegelikult selle autori avaldatud. Kui autor märgib autorikirjed enda omaks, loob ta endale teadlase profiili (Web of Science Researcher Profile).

Claim My Record aitab autorikirjed enda teadlase profiiliga siduda. Autorikirjed, mille juures on roheline märgis, on juba mõne teadlase profiiliga seotud. Teadlased saavad siduda oma profiiliga ainult neid autorikirjeid, mis ei ole kellegi teise profiiliga seotud. 

Lisaks saab luua Web of Science'i ResearcherID. See on unikaalne autorite identifiteerimise võimalus Web of Science'is. ResearcherID loomine ei tähenda siiski seda, et kõik autorikirjed on automaatselt teadlase profiili alla lisatud.

Web of Science võimaldab ühendada teadlasel oma profiiliga ORCIDi konto nii, et nende kahe vahel toimub andmevahetus ja mõlemad profiilid on ajakohased.

Web of Science'i teadlase profiilis asuvad autori mõju näitajad paremal olevas paneelis. Andmed tekivad siis, kui teadlane oma profiili lisanud publikatsioonid, arvustused või toimetamisega seotud andmed.

Web of Science'i autori mõju näitajate hulka huuluvad:

Juhendid

Vead Scopuses ja Web of Science'is

Vigade parandamine on oluline, sest teadusandmete korrashoid aitab seostada teadlase publikatsioone tema profiiliga ja panustab selles kuvatavatesse autori teadusliku mõju näitajatesse (h-indeks, viidete arv).

Scopusesse ja Web of Science'isse tekivad andmed publikatsioonides oleva informatsiooni põhjal. Vead tekivad enamasti siis, kui publikatsioonis endas on valed andmed. Enim levinud vead on erinevate autori nimekujude kasutamine ja ülikooli nime vale kuju kasutamine (TalTech). Trükivead tekitavad samuti andmebaasidesse uusi autoreid ja asutusi. 

Scopuses ja Web of Sciene'is on võimalus andmeid parandada kasutades paranduste esitamise vorme. Oluline on seejuures kontrollida, kas viga on Scopuse või Web of SCience'i poolt tekkinud või on viga algse publikatsiooni juures. Scopus ja Web of Science parandavad ainult enda põhjustatud vigu. Kui viga on kaasa tulnud publikatsioonist, tuleb pöörduda publikatsiooni väljaanda poole.

Vormide kaudu on võimalik parandada vigu näiteks artikli pealkirjas, seotud asutustes (affiliation) ja autorite nimesid.